Kanser ilacında büyük dolandırıcılık

Kanser ilacında büyük dolandırıcılık
Kanser ilacında büyük dolandırıcılık
Bazı hastanelerde doktorlara yazdırılan ve SGK sistemine kaydedilerek parası devletten tahsil edilen reçetelerdeki kanser ilaçlarını hastalara vermeyerek, başka kişilere satmak istedikleri iddia edilen 3'ü Suriye uyruklu 5 kişi gözaltına alındı.

RADİKAL - İstanbul 'da bazı hastanelerde doktorlara yazdırılan ve SGK sistemine kaydedilerek parası devletten tahsil edilen reçetelerdeki kanser ilaçlarını hastalara vermeyerek, başka kişilere satmak istedikleri iddia edilen 3'ü Suriye uyruklu 5 kişi yakalandı.

450 BİN TL'LİK İLAÇ

İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, usulsüz şekilde kanser ilacı satmak isteyen kişileri yakalamak amacıyla Fatih ilçesi Şehremini Mahallesi Kızılelma Caddesi'nde eve baskın düzenledi. Evdeki Suriye uyruklu 3 kişi gözaltına alınırken, piyasa değeri 450 bin lira olan kanser ilaçları ele geçirildi. Olaya karıştıkları belirlenen 2 ecza mağazası çalışanı Türk vatandaşı da yakalandı.

KİMLİK BİLGİLERİNİ ÇALMIŞLAR

Şüphelilerin, Türkiye 'nin çeşitli illerindeki kanser hastalarının kimlik bilgilerini elde ettikleri, bu hastaların haberi olmadan doktorlara yazdırılan ve SGK sistemine kaydedilerek parası devletten tahsil edilen reçetelerdeki kanser ilaçlarını eczanelerden aldıkları, başka kanser hastalarına satmak istedikleri belirlendi. Ele geçirilen kanser ilaçlarının bazılarının son kullanma tarihlerinin geçtiği, bu ilaçlara sahte barkod ve kutular hazırlandığı tespit edildi.

Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden 2 Türk vatandaşı, savcılıkça serbest bırakıldı. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 3 Suriye uyruklu ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.
AA