Kansere psikolojik destek

Kansere psikolojik destek
Kansere psikolojik destek
Kanser hastalarının yüzde 50'sinde psikiyatrik sorunlar görülüyor. Oysa psikolojik durumun iyiliği, bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyerek hastalıkla başa çıkmaya destek oluyor. Psikolog Elçin Sayan ile kanser psikolojisi üzerine konuştuk...
Haber: FERHAN KAYA POROY - fkaya@doganburda.com / Arşivi

1982 İstanbul doğumlu olan Psk. Elçin Şayan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun oldu. 2010’da da İstanbul Üniversitesi Psikososyal Onkoloji bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2010’dan bu yana Neolife Tıp Merkezi’nde Psikoonkolog olarak görevini sürdürüyor. Kanser hastaları ve ailelerine özgü destek dalı olan psiko-onkoloji, çoğu zaman hasta yoğunluğu nedeniyle hastanelerde kanser tedavisinin bir parçası olamıyor. Ancak Türkiye ’de ilk kez bir kanser merkezinde hasta, teşhisi aldığı andan itibaren psikolojik destek de almaya başlayacak.

Neden psikloğa ihtiyaç var?
Kanser, genel tıp içerisinde kriz, uyum bozuklukları ve depresyonun en fazla görüldüğü hastalık grubu. Görülme sıklığına göre psikolojik rahatsızlıklar; hastalığa uyum sorunları, anksiyete (kaygı), depresyon ve organik beyin sendromu uyum bozukluğu, depresyon, organik ruhsal bozukluk ve kişilik bozukluğu şeklinde sıralanabilir. Bu nedenle kanser tedavisinde psikolojik desteği tedavinin bir parçası olarak görmek gerekir. Bu desteği verecek olan kişiler ise psikoonkologlardır. 

Psikoonkolojide sistem nasıl çalışıyor?
Klinik psikologdan farklı olarak psikoonkolog, sağlık psikolojisi çatısı altında onkoloji eğitimi alan uzmandır. Hastalık psikolojisi, kansere verilen tepkiler, kanser yaşantısı, tedavinin etkileri, kansere eşlik eden psikolojik sıkıntılara, hasta ile yakınlarına müdahale ve destek hizmetlerine odaklanır. Kanser, hasta için olduğu kadar ailesi için de bir kriz durumu yaratır. Bu krizi başarıyla yönetmek tedaviye ve tedavi sonrası yaşama olumlu katkı sağlar. Hastalığın tipi, evresi, uygulanan tedaviler, kişinin yaşam ve kişilik özellikleri gibi pek çok etkene bağlı olarak etkileri değişir. Bu sebeple, ilk andan itibaren bir psikoonkologla çalışmak kişiye özel tutum ve davranışların, başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesi ve uygulanması açısından önemli ve faydalı olabilir. 

Destek grupları etkili
Kanserli hastanın psikolojik durumu için bir destek veriliyor mu?
Kanser ile savaşta en önemli aşamalardan biri de hastaların moral ve psikolojilerinin iyi olması. Bu nedenle kansere multidisipliner açıdan yaklaşırken psikolojik desteği de unutmamak gerekiyor. Psikolog ve psikiyatrist denetiminde yapılan birebir çalışmaların yanı sıra destek gruplarının da çok etkili olduğu tartışılmaz bir gerçek. Neolife da kanserli hastaların bu tip destek gruplarının içinde yer alması sağlanıyor. Gruplarda konu ile ilgili uzman profesyonellerin yanı sıra daha önce bu hastalık ile savaşmış ve deneyimlerini paylaşmaya hazır bireyler ve halihazırda kansere karşı mücadele veren diğer hastalar bulunuyor. Destek gruplarının amacı hasta bireylere yaşamakta oldukları süreç ile ilgili olarak bir sosyal paylaşım platformu sağlamak. 

Hastalığın her aşamasında
Ne gibi destekler sağlanıyor?
Günümüzde her geçen gün artan sıklıkla görülen kanserin, hastalar üzerinde psikolojik etkileri göz ardı edilmemeli. Bugün birçok tedavi merkezinde kanserin biyolojik tedavisi planlanırken, hastalığın psikolojik yönü yadsınmıyor. Oysa kanserin tedavi süreci ağır ve uzun sürdüğü için hastalarımızın psikolojik destek almaları ruh ve beden sağlığının korunmasında en önemli noktalardan biri. Psikolojik destek sürecinde kanserin yol açtığı psikolojik erozyonun her aşamasında (1. Aşama: Tanı konma, 2. Aşama: Tedavi dönemi, 3. Aşama: Hastalığın yineleme dönemi, 4. Aşama: Hastalığın kötüleşmesi) hastalara yaşayabilecekleri yalnızlık, uyum güçlüğü, depresyon, öfke, inkar, kaygı gibi durumlarla başa çıkabilmek için yöntemler sağlamayı hedefliyor. Uzman psikiyatr ve psikologlar hastalara tanı aşamasından tedavi sonrası uyum dönemine kadar ihtiyaç duydukları tüm süreçlerde profesyonel yardım veriyor.
BİTTİ

Kanser tedavİsİnde gelİşmeler
Türkiye Kanserle Savaş Vakfı’nın onkoloji kliniği, büyük bir yatırımla Neolife Onkoloji Merkezi’ne dönüştürüldü. Merkezde son teknoloji uygulanıyor. İşte bunlardan biri de TrueBeam adlı cihaz 

TRUEBEAM nedir?
TrueBeam, kanser tedavisinde devrim niteliği taşıyan, en yeni jenerasyon ışın tedavi teknolojisidir. TrueBeam sistemi, görüntüleme, hasta konumlandırma, hareket yönetimi ve tedaviyi dinamik olarak senkronize etmek için tamamen yeniden yapılanmış bir kontrol sistemi ile birçok teknik yeniliği kullanır. Çok amaçlı bir platform olarak konusunda dünya lideri olan VARIAN firması tarafından tasarlanan TrueBeam sistemi, konvansiyonel ve 3-boyutlu konformal radyoterapi yanında görüntü eşliğinde radyoterapi ve radyocerrahi (IGRT ve IGRS), yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT), hacimsel yoğunluk ayarlı ark terapi (RapidArc) ve stereotaktik vücut radyoterapisi (SBRT) dahil tüm ileri radyoterapi modalitelerinde kullanılabilir. 

TrueBeam diğer yöntemlerden daha üstündür, çünkü...
*Daha isabetlidir: Tedavi odağına daha iyi isabet eden ışınlama yapar.
*Daha hızlıdır: Seans süresini azaltır.
*Daha yüksek performanslı bir tedavi süreci sağlar: Seans sayısını azaltır.
*Radyoterapi ve Radyocerrahi seçeneklerini hasta için konforlu bir şekilde entegre olarak aynı platformda sunabilen bir teknolojidir. 

Sık sorulan sorular
TrueBeam tedavisi sırasında ne hissedeceğim?
Röntgen çektirirken bir şey hissedilmediği gibi, TrueBeam uygulamaları esnasında da bir şey hissedilmez. 

TrueBeam ile tedavi sırasında uyanık olacak mıyım?

Evet, uyanık olacaksınız. TrueBeam uygulaması sırasında bir şey hissedilmediğinden narkoz ya da anesteziye gerek duyulmaz. 

TrueBeam tedavisi günlük yaşantımı etkiler mi?
TrueBeam tedavisi sırasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz, bu tedavi türüne özel bir kısıtlama yoktur. 

Her yaştan hastaya uygulanabilir mi?
Her yaştan hastaya uygulanabilir. Özellikle de ileri yaş gibi nedenlerden anestezi almasında sakınca bulunan hastalarda önemli avantaj sağlar. 

Yan etkileri nelerdir?
Sadece yapıldığı bölgeyi etkilediği için vücut genelinde yan etkisi olmaz, uygulandığı bölgeye göre farklı yan etkiler gelişebilir. Doktorunuza danışabilirsiniz. 

Vücudumda yanıklar oluşur mu?
Truebeam cihazı ile verilen dozun özelliği nedeni ile cilt yanıkları minimuma indirilir. 

Saçlarımı tıraş etmeme gerek var mı?
Hayır saç tıraşına gerek yoktur.