Kars'ın 'kalbi' emin ellerde

Kars'ın 'kalbi' emin ellerde
Kars'ın 'kalbi' emin ellerde

Kars ta açılan ilk tam teşekküllü kalp merkezine komşu ülkelerden de başvuru oluyor.

Haber: MİNE TUDUK - mine.tuduk@radikal.com.tr / Arşivi

Kışın eksi 25 derecelere varan hava şartlarıyla boğuşan Kars’ta, et ağırlıklı beslenme ve yüksek rakım sebebiyle neredeyse her evde bir kalp hastalığı sorunu yaşanıyor; ancak bölgede tam teşekküllü bir kalp merkezi bulunmuyordu. Pek çok kalp hastası yolda hayatını yitiriyordu. Bu durum Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Türkiye ’nin önde gelen kalp cerrahlarını harekete geçirdi. İstanbul ’da yaşayan kalp cerrahı Prof. Dr. Esat Akıncı ve ekibi ‘Kars’ın kalbi’ için yola çıktı. Kars Üniversitesi’nin yatırımıyla kurulan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin açık kalp ameliyatı yapabilen ilk merkezi, 15 gün önce ilk operasyonunu yaptı.
Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde, Prof. Dr. Esat Akıncı ve ekibi tarafından gerçekleştirilen operasyonda, 70 yaşındaki erkek hastaya yapılan 3’lü korner baypas ameliyatının başarısı bölgeye umut oldu. Kars dışında Ardahan, Iğdır, Ağrı, Hakkâri gibi çevre illerin yanı sıra şimdiden Azerbaycan, Gürcistan, İran’dan hasta akınına uğruyor.

Her evde bir acı hikâye vardı

Prof. Dr. Esat Akıncı “Bu merkezin kurulması çok önemliydi. Kars Kafkas Üniversitesi’nden gelen teklif üzerine hiç düşünmeden harekete geçtik. Durum gerçekten çok vahimdi. Vatandaşlarla yaptığımız görüşmelerde gördük ki kalp krizi nedeniyle hemen hemen her evde, kış şartları yüzünden ancak 5 saate gidilebilen Erzurum’a yetiştirilmeye çalışılırken ölen bir hastanın hikâyesi vardı” dedi. Prof. Dr. Akıncı, artık anjiyodan açık kalp ameliyatına, kalp pilinden stente kadar birçok operasyon için kimsenin yollara düşmeyeceğini söyledi.