Kendi ilacımızı üretebileceğiz!

Kendi ilacımızı üretebileceğiz!
Kendi ilacımızı üretebileceğiz!
İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve ilaç firmalarının birlikte kurduğu İstanbul Üniversitesi İlaç Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde yeni ilaç araştırmaları ve mevcut ilaçların geliştirmesi için çeşitli çalışmalar yapılacak.

AA muhabirine merkez hakkında bilgi veren İÜ Eczacılık Fakültesi Analitik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dürişehvar Ünal: "Gönüllüler üzerinde yaptığımız biyoeşdeğerlik çalışmaları ile yurt dışında üretilmiş ilaçlarla ülkemizde üretilen test ilaçlarının aynı etkiyi gösterip göstermediğini test ediyoruz. Eğer Türkiye 'de üretilen test ilaçları yaptığımız eşdeğerlik araştırmalarından onay alırsa, yurt dışından ilaç ihraç etmek zorunda kalmayacağız. Bu da hem cari açığı azaltacak hem de ilaç fiyatları düşeceği için vatandaşın cebinden daha az para çıkacak." şeklinde konuştu.

Merkezin 3 yıllık bir hazırlıktan sonra faaliyete geçtiğini belirten Ünal, merkezin amacının Türkiye'de ruhsat alacak ilaçların biyoeşdeğerlik çalışmalarının yapılmasına imkân sağlamak olduğunu söyledi. Ünal, biyoeşdeğerlik çalışmaları için Haziran ayında izin aldıklarını ifade ederek, "Faz 1" denen ve ilk kez insanda denenecek olan yeni ilaç molekül çalışmaları için de başvurularının sonuçlanmasını beklediklerini kaydetti.

Yurt dışında üretilen ilaçların ülkemizde üretilebilmesi için belirli izinler gerektiğini vurgulayan Ünal, yurtdışından gelen ilaçların çok maliyetli olduğunu, eğer bu ilaçların muadilleri Türkiye’de üretilirse bunun cari açığı azaltmaya da yardımcı olacağını söyledi.

Bunun yanında Dr. Ünal insanlar üzerinde yapılacak ilaç araştırmaları için gönüllülere ihtiyaçları olduğunun altını çizdi.

İlaç Araştırma ve Uygulama Merkezinin tamamen özel ilaç firmalarının desteğiyle kurulduğunun altını çizen Ünal, merkezin de yerli ilaç firmalarına bir Ar-Ge merkezi hizmeti sunduğunu ve merkezin Türkiye'de ilk defa üretilecek bir ilacın çıkmasına da ön ayak olabilme imkânının olduğunu kaydetti. Ayrıca İstanbul'un ilk "İlaç Araştırma ve Uygulama Merkezi" olmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Ünal, artık testler için yurtdışına gitmek gerekmediğini belirtti.