Ölümcül hastayı fitil verip yolladılar

Ölümcül hastayı fitil verip yolladılar
Ölümcül hastayı fitil verip yolladılar
Aslında karnında ölümcül bir damar sorunu olan Satılmış Yılmaz, acilde iki saat bekleyip birkaç dakikada muayene edildi: "Gazın var."
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Satılmış Yılmaz, 48 yaşında. 15 yıl önce satın aldığı bir kamyonla çalışırken aracın çalınmasıyla birlikte hayatı altüst oldu. Eşiyle önce eve haciz gelmesin diye anlaşmalı boşandı, sonra terk edildi. l0 yıldır sokaklarda yaşıyor. Beş-altı yıl önce felç geçirdi. Konuşması zaman zaman aksıyor. Yılmaz, soğuklar başladığında sığınacak bir yer ararken Umut Çocukları Derneği’ne sığındı. Sağlık sorunları da vardı. Sürekli karnı ağrıyordu. Kendi anlatımıyla en az 50 defa Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne gitti. Her seferinde ağrı kesici verip gönderdiler.
Umut Çocukları Derneği, aynı zamanda Radikal yazarı olan Özel Okmeydanı Hastanesi sahibi Ercan Kesal’dan yardım istedi. Geçen hafta Yılmaz bu hastanede muayene edildi, karın bölgesi görüntülendi. Sonuçlar vahimdi. Doktor, ‘Yılmaz’ın derhal tam teşekküllü bir hastanede tedaviye alınması ve ameliyat olması gerektiğini’ söyledi. Yılmaz’ın sokakta bile yürümemesi gerekiyordu. Dr. Kesal’ın verdiği bilgiye göre karnındaki damarları bozulmuştu. Tam bir ‘saatli bomba ’ydı. “Çatlama olursa ani ölüm olur. Ama ne zaman çatlayacağını kimse bilemez” diyen Kesal, tek çarenin ameliyat olduğunu anlattı.

Acil sırasında 58 kişi
Dernekte Yılmaz ve yetkililerin yanına ben de dahil oldum. Hep birlikte Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gittik. Ağrı içinde kıvranan Yılmaz’a, o anda tanışmış, yardım eden biri gibi davrandım. Önce hasta kayıttan numara verildi. ‘Sıra no’ hanesinde 492 yazıyordu. Önünde 58 kişi vardı. Ağrı içindeki Yılmaz, ‘ricayla’ bir sandalye buldu. İki saatlik bir bekleyişin ardından kapıdaki görevli Yılmaz’ı içeriye çağırdı. İlk anda Yılmaz, özel hastanenin raporundan bahsetmedi. Şikâyetini söyledi. Birkaç dakika muayene eden nöbetçi doktor M.K., fiş yazıp röntgen istedi. Karın röntgeni çektirdikten sonra yeniden doktorun yanına geldik. Sözleri şoke ediciydi: “Acil bir şeyin yok, gazın var amca. Şu fitili kullan geçer.”
Durumu bir de ben doktora sordum, bana da şunları söyledi:
“Altı aydır gelip gittiğini söylüyor, aynı şikâyeti var. Burada yapabileceğimiz bir şey yok. Biraz gazı var. Polikliniğe gidip muayene olmalı.”
Doktorlar teşhisi öğreniyor
Dışarı çıkıp bizi bekleyen dernek başkanı Ferhat Şahin’e durumu anlattık. Doktorun yanına gidip Umut Çocukları Derneği’nin başkanı olduğunu anlatan Ferhat, Yılmaz’ın aslında ölümcül riskler taşıdığına ilişkin raporları gösterdi. İki doktor durumu değerlendirirken tartışma da çıktı. Bir hekim, nöbetçi doktora neden o reçeteyi yazdığını sordu. Yılmaz’a derhal müdahale yapıldı. Kan örneği alındı, ilaçlı tomografi çekildi. Ancak o gece yatışı yapılmadı. Sabaha karşı Yılmaz, tekrar hastaneden geri gönderildi. Yılmaz son olarak yine dernekten bir kişinin refakatiyle hastaneye gittiğinde bir genel cerrah baktı. Ardından yatmasına gerek olmadığını belirterek hastaneden gönderdi.

 

 


‘Acilse özel niye bakmadı’
Olayı değerlendiren Başhekim Doç Dr. Gökhan Adaş, acilde yüzde 117 doluluk oranı olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Hastanın durumu o kadar acilse özel hastane neden müdahale etmemiş? Ben genel cerrahi doktoruyum. Ameliyat kararını kalp damar doktoru verir. Bu hastayı, polikinikte kalp damar cerrahı görecek. Belki stend konulacak. Belki ameliyat yapılacak. O kişinin uzmanı karar verecek. İnsanlar bunu farklı yorumluyor. “


  http://www.radikal.com.tr/112080911208099

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  insanlık bu kadar mı ucuz!!!!! - pınar1988

  yazıyı okurken yüreğim ürperdi, ulkemiz yine ve her zaman ki gibi şunu gösterdi ki, insanlık ölmüş...

  Yazıklar olsun - azizgerard05

  Size de haberciliğinize de yazıklar olsun. bilmiyorsanız bi bilene sorun bu cehaleti Aşan bir kötü niyet gostergesidir bir doktor olarak bu habere duyduğum öfkeyi tarif edemiyorum. Bir radikal takipcisi olarak utanıyorum. Daha da radikal okumam!!

  yeni randevu sistemi - kaamos

  182 ve 182'den şikayetin varsa 184. bu kadar berbat bir randevu sistemi görmedim. 20 gündür randevu alamıyorum. hatta aldığım randevuları bile iptal ediyorlar. şikayet için 184'ü ariyorum. onlar da şikayetlere cevap veremiyorlar. ölsem kimsenin umrunda olmayacak. bu kadar koşuşturmaca içince insanlar sağlıklarına, bırak kendi sağlıklarını çocuklarının sağlıklarına nasıl zaman ayıracaklar.

  imdat diyorum s.o.s diyorum - 00070

  gerek yazın tatildeyken ilaç yazdırmak için gittiğim hastanelerde olsun geek kendi bölgemde olsun bir çok hastane aynı durumda türkçesi ''KİMİN ELİ KİMİN CEBİNDE''tam bir vurdum duymazlık,aymazlık,görev sorumluluk bilincinin hiç ama hiç olmyışı,tam bir keşmekeş,bazı tanıdıklara soruyorum bu ne ya,ne şimdi bu,abi adam torpillle gelmiş,ne yapalım sayın ''vbzdmr'' anlatmaya kalksam bana iki sayfa lazım bunlar benim şhit olduklarım ahkam kesmenin anlamı yok ama bende bu tur vakaa'ları belgeleyip radikale gönderecem. o zaman seyredin inanmayanlara.

  ayıp - deniz_rüzgarı

  boyle habercilik olmaz , eğer sağlık sisteminin nasıl işlediğinden haberiniz yoksa bir bilene sorduktan sonra haber yapın .başhekimin açıklaması çok doğru .radikal saygın bir gazete diye okuyoruz bole ilgi çekmeye ihtiyacınız yok .ilgi toplamak için boyle bir manşet atılmaz gerçekten ayıp

  Acil düzenleme - ibrahimkilic

  Eğer acil servisler en acil durumlarda bile müdahaleyi yanlış yapacaksa acil servis anlamını yitirmiş demektir. Bununla ilgili acil düzenleme gerekir diyeceğiz ama nerdeee..Her başı ağrıyan, ilaç ihtiyacı olan normal hastane yerine çok sıra beklememek için acile gidiyor. Hastaneler acil servisleri hasta sayısını kaldıramıyor...

  Fakirsen, bu ülkenin vatandaşı olamazsın. - szna

  Alt orta veya alt sınıftansan, bu devlet sana bakmaz. Devlet tüm gelirlerini özel hastanelere aktarır, sen olsen de devlet sana bakmaz. Kimsin ki? Ucuz emeksin. O da yenilenebilir emek. Nasılsa en az 3 çocuk doğuracak kadınlar, yeni yeni ucuz emekler gelecek senin yerine. Batı'ya göçmeye zorlanan Kürtler senin ucuz emeğinin yerine daha da ucuz emek olacak. Sağlık satılacak. İnsanlar acil servise gidecek, katkı payı vermesin diye. Haklı olarak. Doktor günde 300 hasta bakmak zorunda kalacak. Hasta yakınından şiddet görecek. Herkes birbirine düşecek, ve kimse bu devlet nedir, görevini yapmaktadır mı diye sormayacak. Devlet, ancak devletlilere, zenginleredir. Bize devlet baskıdır, polis şiddetidir, "3 çocuk doğur"dur, "kocandır, döver de sever de'dir", en fazla olursun'dur, hesabı sorulmamış Hrant Dink'in katledilmesidir, Roboski'dir, zindanlarda bekleyen hayatlardır, Tahir Canan'dır, ÇHDlı avukatlara görüş yasağı koyanlardır.