Ortalama yaşam süresi 10 yıl uzadı

Ortalama yaşam süresi 10 yıl uzadı
Ortalama yaşam süresi 10 yıl uzadı
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), örgüte üye olan ülkelerde 1970 yılından bu yana ortalama yaşam süresinin 10 yıl uzadığını açıkladı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın kamuoyuna Paris’te açıkladığı rapora göre, 1970’den bu yana örgüte üye olan 34 ülkede ortalama yaşam süresi 10 yıl uzadı.

Örgüt, 2013 yılında OECD ülkelerindeki ortalama insan yaşam süresinin 80,5 yıl olduğunu saptadı. Üye olan ülkelerdeki sağlık durumunu inceleyen rapora göre, ortalama yaşam süresi her yıl üç veya dört ay artıyor. OECD yetkilileri, hiçbir şeyin bir yavaşlamaya işaret etmediğini’ söyledi. Almanya, ortalama 80,9 yıllık insan yaşam süresi ile OECD ortalamasının üstünde yer alıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki gelişmiş ülkelerin yanı sıra, Türkiye, Şili, Meksika gibi kalkınmakta olan ülkeler de örgüte üye olan ülkeler arasında bulunuyor.

Örgüt, ortalama yaşam süresindeki artışı “yaşam tarzının iyileşmesine” bağladı. Daha iyi bir eğitim ve sağlık hizmetlerinin ortalama yaşam süresini uzattığına dikkat çeken yetkililer, bunun cinsiyetler arasında ve ülkeden ülkeye büyük farklılık gösterdiğini belirtti. Listenin 1. Sırasında 83,4 yıllık ortalama yaşam süresi ile Japonya bulunuyor. Japonya’yı İspanya, İsviçre, İtalya ve Fransa izliyor. Macaristan, Slovakya ve Türkiye’nin ardından ise listenin sonunda 74,6 yıllık ortalama insan yaşam süresi ile Meksika yer alıyor.

KADINLARIN ÖMRÜ ERKEKLERDEN DAHA UZUN

OECD’nin raporunda, örgüte üye ülkelerde kadınların daha uzun ömürlü olduğu belirtildi. Örgüt genelinde kadınların ortalama ömrü 83,1 yıl iken, erkeklerde bu sürenin 77,8 yıl olduğu belirlendi. Ayrıca, iyi eğitimli kişilerin kötü eğitimlilere göre 6 yıl daha uzun yaşadığı da raporun içinde yer alıyor.