Parklardaki spor aletleri zararlı olabilir

Parklardaki spor aletleri zararlı olabilir
Parklardaki spor aletleri zararlı olabilir
Belediye parklarına yerleştirilen spor aletleri hareket etme bakımından vatandaşlara yardımcı olsa da hatalı kullanımda birçok zararı da doğurabiliyor. Hisar Intercontinental Hastanesi'nden fizyoterapist Ömer Ofluoğlu, bilinçsiz kullanımının eklemlere zarar verebileceğini belirtiyor

Spor aletlerinin bilinçsiz kullanıldığında sağlığımız açısından büyük tehdit yarattığına dikkat çeken Dr. Ömer Ofluoğlu, sağlıklı ve aktif bireylerde bile egzersiz uygulaması yapılırken kullanılan cihazın ergonomisi, kişinin boy-kilosuna uyumu, egzersiz sırasında eklemlerin kazandığı açılar, uygulanan direnç, ağırlık gibi parametrelerin büyük önem taşıdığını, yaşı ileri, spora yatkınlığı olmayan ve fiziksel bir rahatsızlığı bulunan kişilerde bu noktalar daha önemli hale geldiğini belirtti.

Ofluoğlu  ‘Özellikle ısınmadan yapılan ani ağırlıklı hareketler, bireylerde ciddi sakatlıkların oluşmasına neden olabilir. Bel, boyun problemleri, omuz, diz ve kalça eklemi ile ilgili sıkıntısı olan bireylerin parklardaki egzersiz aletlerinden önemle kaçınması; sağlıklı bireylerin de muhakkak bilinçli bir şekilde egzersiz yapmaları gerekir. Ayrıca egzersiz programlarının kişiye özel hazırlanması gerektiği de unutulmamalıdır’ açıklamasında bulundu.


    ETİKETLER:

    spor