Sağlık hattı

Sağlık hattı
Sağlık hattı

Bademcik ameliyatında risk
’European Heart Journal’ dergisinde yayımlanan araştırmada, bağısıklık sistemi üzerinde önemli etkileri olan apandisit ve bademciklerin erken alınmasının tehlike oluşturduğunu ortaya koydu. Buna göre bademcik ameliyatının yüzde 44, apandisit ameliyatının yüzde 33 oranında kalp krizi riskini artırabiliyor. İki ameliyatın da erken yaşta yapılmasının riski daha da yükseltebileceği belirtildi. Yaklaşık 24 yıl süren araştırmada, 20 yaşından büyüklerde bu ameliyatlar ile kalp krizi riski arasında bağlantı bulunmadı. Ameliyatların uzun vadede etkilerinin bulunabileceğini kaydeden bilim insanları, antikor üretiminin azalması ve bağışıklık sistemindeki değişikliklerin risk artışının nedeni olabileceğine dikkati çekti.

15 faktör yeterli değil
Ülkede kamu sağlığıyla ilgili tavsiyelerde bulunan ‘National Institute for Health and Clinical Excellence’ (NICE) adlı kurum , 15 faktör güneş kreminin gerektiği düzeyde kullanılmasının yeterli olacağını açıklamıştı. Ancak ‘Drug and Therapeutics Bulletin’ dergisi, 15 değil, 30 faktör krem kullanılması tavsiyesinde bulunulması gerektiğini yazdı. Derginin editörü Dr. Ike Iheanacho, 15 faktör güneş kremi kullanılması tavsiyesinin, eldeki verileri gözardı eden bir hata olduğunu söyleyerek, “30 Faktör güneş kremleri, kanserle savaşta daha uygun bir koruma sağlıyor” dedi. (bbc)

Ameliyatla kamburluğa son
Malatya’daki İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde, kambur ve bel eğriliği gibi rahatsızlıkları bulunan hastaları tek operasyonla sağlıklarına kavuşuyor. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz üç boyutlu operasyonla hastaları normal hayatlarına kavuşturduklarını açıkladı. Yapılan operasyonların uzun sürdüğüne dikkat çeken Korkmaz, sadece bel bölgesinden gerçekleştirilen ameliyatta, hastaların omurgasının tamamen alınarak yerine ‘metal yaya benzeyen bir destek’ yerleştirildiğini söyledi: “Omurgadaki üç boyutlu düzeltmeyi tek bir operasyonla yapmayı sağlayan ‘Posterior Vertebral Kolon Rezeksiyonu’nu uygulamaya başladık. Tek bir operasyonla sadece bel bölgesinden girilerek tüm sorunları ortadan kaldırıyoruz.” (AA)


  ETİKETLER:

  Malatya

  ,

  BBC

  ,

  Turgut Özal

  ,

  Fatih

  ,

  Kamu

  ,

  Bilim

  ,

  Kalp

  ,

  Güneş

  ,

  kurum

  ,

  koruma