'Sahte bal'da 5 marka ifşa edildi

'Sahte bal'da 5 marka ifşa edildi
'Sahte bal'da 5 marka ifşa edildi
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, laboratuvar sonuçları olumsuz bulunan 3 bal firmasının isimlerini daha deşifre ederek 'sahte bal' satan 5 firmayı açıkladı.

ANKARA - Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaptığı incelemeler sonucu laboratuvar sonuçları olumsuz bulunan 3 bal firmasının isimlerini daha deşifre etti. Bakanlık daha önce de 2 bal üreticisinin isimlerini deşifre etmişti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakanlığın yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu uyarınca kamuoyunun bilgisine sunabileceğinin hükme bağlandığı ifade edildi.

Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmelik gereğince laboratuvar sonucu ile taklit ve tağşiş yapıldığı kesinleşen gıda ve yemi üreten ya da ithal eden firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyunun bilgisine sunabileceği hükmü çerçevesinde Bakanlık laboratuvar sonuçları olumsuz bulunan 3 bal üreticisini daha deşifre etti.

Bakanlığın deşifre ettiği bal firmaları ve üretilen süzme çiçek balı niteliğindeki ürünlerin markaları ise şunlar:

“Marmaratürk Bitkisel ve Organik Ürünler firmasının Bal Teknesi markası; Nurs Lokman Hekim Gıda Tarım Bitki Med. San. Tic. Ltd. Şti.’nin Balderesi markası; Tuana Bitkisel Ürünler Kozmetik Gıda İnş. San. Dış Tic. Ltd. Şti.’nin Balderesi markası.”

Bakanlık daha önce de Kayserilioğulları Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şti’nin Oskar markası ile Tadaban Gıda Sanayi İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti’nin Maxitat markalı ballarını laboratuar sonuçları olumsuz olması nedeniyle deşifre etmişti. (anka)


  http://www.radikal.com.tr/108462810846282

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  2023 u hedefleyen dev bir firma.. - ASoylu

  Bir arkadasin gonderdigi linkte okudum Altiparmak firmasi 2023 te dunyanin en buyuk bal firmasi olacagini iddia ediyor.. 2023 cok tanidik bir rakam.. Sakin diger sirketleri zor duruma sokarak, Altiparmagi hedefine ulastirmaya calismasinlar.. Boyleyse cok yazikk o kadar emege buyuk saygisizlik olacaktir.. Zan altinda kalan sirketlere tavsiyem bagimsiz bir laboratuara arastirma yaptirsinlar..

  Bu cözum mu? - 1umut2

  O firmalarin adlarini kamoyuna aciklayabilirsiniz, ama o sorunu cözmez. Öncellikle sahtekarlik yapan firmalara öyle ceza verilmeli ki, bir daha sahtekarlik yapmaya cesaret edemesinler. Ikincisi, daha siki denetim, kontrol yapilmali. Yoksa, bu sahtekarlar, yeni bir firma acarlar ve yine faaliyetlerine devam ederler