Sahte doktor, Göztepe SSK'da 3 ay hasta bakıp reçete yazdı!

Sahte doktor, Göztepe SSK'da 3 ay hasta bakıp reçete yazdı!
Sahte doktor, Göztepe SSK'da 3 ay hasta bakıp reçete yazdı!
24 yaşındaki bir genç, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde tam 3 ay gerçek doktor gibi muayene yaptı, reçete yazdı, vizitelere katıldı, hasta taburcu etti. Sahte doktor, ekim ayında TUS sonuçları yayınlandıktan sonra ortadan kayboldu.

RADİKAL – Türkiye ’nin en büyük hastanelerinden İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geçen ağustosta bir doktorun tavsiyesi ile başvuran Ali Haktan Yılman, pratisyen hekim olduğunu ve ekim ayındaki Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS ) hastanenin “acil” bölümünü tercih edeceğini söyledi. Bu süreçte acil serviste gözlemlerde bulunmak istediğini belirten Yılman’a izin verildi, ama muayene yaptırılmadı. Ancak hekimlerle arkadaşlığını ilerleten Yılman, kısa süre sonra “normal” mesaiye başladı.

Habertürk gazetesinden Güngör Karakuş’un haberine göre Göztepe Acil Servis’te hasta kabul bölümü olan “yeşil alan”da çalışan Yılman muayene ile hekimlerin kaşelerini kullanarak yatış ve taburcu işlemleri yaptı. Reçete de yazan Yılman hastaların diğer servislere sevkini gerçekleştirdi. Hastanede kadrolu doktor gibi çalışmaya başlayan Yılman, asistan hekimler ile birlikte nöbete de kaldı, uzman doktorlar eşliğinde vizitelere de katıldı. Kısa sürede gerçek doktorlar ile samimiyetini ilerleten Yılman, bazılarının evine misafir oldu, birlikte tatile gitti. Yılman, doktorlar ve hastalar ile çektirdiği resimleri Facebook adresinden de paylaştı. Bu fotoğrafların altlarına yazdığı mesajlarla da kadrolu doktor imajını pekiştirdi.

Sahte doktorun oyunu TUS sınavının yapıldığı ekim ayında ortaya çıktı. Sınav sonucunda Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanlığı Bölümü’nü kazanan üç ismin arasında Ali Haktan Yılman’ın adının yer almaması doktorları şüphelendirdi. Yılman, doktorların “Kazanan isimler arasında sen yoksun. Ne oldu?” sorusuna “Haydarpaşa Numune Hastanesi’ni kazandım” yanıtını verdi. Ancak ikna olmayan “mesai arkadaşları” yaptıkları araştırma sonunda Yılman’ın yalan söylediğini anlayınca hemen sosyal medya adreslerinden Yılman ile fotoğraflarını sildiler. Bu arada sahte doktor da ortadan kayboldu. Yılman’ın Sağlık Bakanlığı Personel Takip Sistemi’nde ve Türk Tabipler Birliği listesinde de ismi yer almıyor.

Kaşeleri kullanılan asistan doktorlar arasında panik yaşanırken, hastane yönetimi çalışanlara “Bu konuyu daha fazla uzatmayın. Bu kişi pratisyen hekimmiş” uyarısında bulundu. Yılman’ın birçok klinik ve özel hastanede de nöbet tuttuğu belirlendi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanlığı, 'acilde sahte doktor' haberiyle ilgili açıklama yaptı İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesinden alınan bilgiye göre, Ali Haktan Yılmaz isimli kişinin, Tıpta Uzmanlık Sınavı'nda ilgili hastanenin Acil Tıp Kliniği'ni tercih ettiğini öne sürerek, bu klinikte gözlemci olarak bulunmak isteğinde bulunduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Adı geçen kişinin kısa bir süre klinikte bulunmasına izin verilmiştir. Ancak reçete yazması, hasta muayene etmesi ve hekimlik faaliyetlerinde bulunması kesinlikle söz konusu olmamıştır.
Konu ile ilgili olarak Bakanlığımız Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığınca soruşturma başlatılmıştır."

HABERİN TAMAMI