Sizin için küçük, sağlık için büyük 10 adım!

Sizin için küçük, sağlık için büyük 10 adım!
Sizin için küçük, sağlık için büyük 10 adım!
Özel bir spor hocasına, şefe, bol vakte gerek yok. Sağlıklı olmanız için hayatınızda birkaç tane küçük değişiklik yapmanız yeterli!

RADİKAL- Hürriyet Pazar’da yayınlanan Mehmet Öz’ün yazısı şöyle

İŞE YEMEK GÖTÜRÜN

Bahane üretmeyin… İşyerinde de sağlıklı beslenebilirsiniz. Sadece geceden ertesi iş gününün öğünlerini hazırlamak yeterli. Eğer ofisiniz böyle bir durum için uygun değilse, işe sebze dilimleri, meyve ve çiğ kuruyemiş gibi sağlıklı ve doyurucu atıştırmalıklar götürün. Böylelikle yağlı hazır gıdalardan uzak durursunuz.

VİTAMİNLERİNİZ GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDE OLSUN 

Günlük ihtiyacınız olan besin maddelerini doğru oranda aldığınızdan emin olabilmek adına her gün multivitamin kullanın. Vitamin kutusunu mutfak tezgâhı, şifonyer veya çanta gibi gözünüzün önündeki yerlere koyarak her gün bir adet alın. 

ASANSÖRE BİNMEYİN

 

Yürümek, bir spor programı uygulayacak vaktiniz olmadığında formunuzu korumanızın basit ve etkili bir yoludur. Sabah asansör yerine merdiven kullanmayı, öğlen arasında 20 dakikalık bir yürüyüşe çıkmayı ve mümkün olduğu her an ayak işlerinizi yürüyerek halletmeyi deneyin. Günlük rutininize yürüyüş eklemek demek daha sağlıklı bir kalp, ruh ve beden demektir. 

BIRAKIN O POĞAÇAYI

İş yerindeki kahvaltıdan kalan o poğaçayı, öğleden sonra bastıran o rehavetle alıp mideye indirmek çok kolay. Ancak bu dürtümüzle savaşmak gerçekten çok büyük önem taşıyor. Size mutluluk veren sağlıksız yiyeceklerin etkisi kısa vadelidir. Sonrasında anlık dürtünüze yenik düştüğünüz için hissettiğiniz pişmanlık da cabası… Öğleden sonra canınızın tatlı bir şeyler isteyeceğini hissediyorsanız sağlıksız şeyler yerine biraz meyve, süzme yoğurt üzerine bal veya bir küçük kare bitter çikolata gibi daha sağlıklı ve enerji verici alternatifleri tercih edin.

HEP OTURMAK YOK!

 

Bütün gün oturmak sağlığınız için son derece tehlikeli olabilir. Bu yüzden sık sık kısa süreliğine de olsa iş yerinde ayağa kalkarak kan dolaşımınızın normale dönmesini sağlayın.

SİHİRLİ İKSİR: MEYVELİ SU!

Her gün yeteri kadar su içmeye çalışın. Yeteri kadar su içmemek vücuttaki organların susuz kalmasına ve hatta yorgunluğa neden olabilir. Ayrıca vücudun susuz kalması, açlık hissine sebep olarak aslında aç değil susuz olduğunuz halde su yerine abur cuburlara yönelmenize sebep olur.  Eğer suyu sade içmekten hoşlanmıyorsanız içine biraz meyve ekleyerek hem aromatik hem de besleyici bir hale getirebilir veya maden suyu tüketebilirsiniz.

DAHA KÜÇÜK TABAK

Ne kadar yemek yediğiniz de en az yedikleriniz kadar önemlidir. Sağlıklı beslenmenin altın kuralı yediklerinizi ölçülü tüketmektir ve öğünlerinizi önceden planlamak bu konuda size yardımcı olacaktır. Beyninizi manipüle etmek için büyük bir tabak yerine yemeğinizi daha küçük bir tabağa koyarak daha dolu gözükmesini sağlayın. Ayrıca tabağınızdaki sebze ve meyvelerin, nişasta ve etlerden daha fazla yer kaplaması gerektiğini unutmayın.

TELEVİZYON İZLERKEN EGZERSİZ YAPIN

Eğer spor salonuna gidemiyorsanız televizyondaki gece programınızı izlerken egzersiz yapmayı deneyebilirsiniz. Reklam aralarında ayağa kalkın ve biraz squat ve karın hareketi yaparak vücudunuzu kuvvetlendirin.

UYUMADAN ÖNCE 10 DAKİKA

 

Bazen az miktarda stres iyi olabilir ancak fazla stres sağlığınızı bozabilir. Hayatınızda denge kurun ve uyumadan önce 30 – 60 dakika kendinize biraz vakit ayırın.  Kitap okuyabilir, meditasyon yapabilir veya günün ağırlığını atmak için banyo yapabilirsiniz. Bunlar için 10 dakika bile ayırsanız hiç ayırmamaktan daha iyidir.

YATAK SAATİNİZ BELLİ OLSUN

Programınız ne kadar yoğun olursa olsun her gece 7 – 8 saat uyku uyumanız gerekir. Uyumadan en az bir saat önce tüm elektronik aletlerinizi kapayın ve her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmaya özen gösterin. Bunu hafta sonu bile yapmaya çalışın. Emin olun vücudunuz size teşekkür edecek…