Sofranızdaki tavuk yemi

Sofranızdaki tavuk yemi
Sofranızdaki tavuk yemi
Hijyen Konseyi Sözcüsü İmrek, fabrikalardan tavuk yemi olarak satın alınan atıkların toz biber yapılarak pazarlandığını iddia etti.

Hijyen Konseyi Sözcüsü Mehmet İmrek, kırmızı biberin, salça yapılması veya közlenmesinin ardından kalan posasının tavuk yemi olarak değerlendirildiğini öne sürdü.
İmrek, “Fabrikalarda közde biber olarak işlenen bu ürünlerin kelle olarak tabir edilen sap kısımları ve diğer artıkları da oluşmaktadır. Salça olan kırmızı biberin posası ile közde yapılanların artıkları, fabrikalardan kavuk yemi olarak satın alınıyor. Aslında gıda özelliğini yitiren posa ve artıklar, kesinlikle hayvan yemi olmalı. Bazı gıda teröristleri, tavuk yemi olarak aldıkları kırmızı biber posası ve artıklarını hijyenik olmayan ortamlarda kurutup kırmızı biber yapıyor ve bu, sofralarımızda yer alıyor. Yani posa ve artıklar, tavuk yemi yerine sofraya toz biber oluyor. Bu durum, iyi niyetli ve temiz üretim yapan biber üreticilerine de zarar veriyor” dedi.

KÜFLENME RİSKİ

Gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici derneklerinin yer aldığı konsey olarak hiçbir yere bağımlı olmadan, tüketiciyi ön planda tutan çalışmalar yürüttüklerini söyleyen İmrek, "Öğütülüp baharatçılara satıldığına yönelik birçok şikayet aldık. Kurutmanın hijyenik olmayan şartlarda beton zeminler üzerine veya yol kenarlarına toprak üzerine serilerek yapıldığı biliniyor" dedi. Mehmet İmrek, uzun süreli ve hijyenik olmayan kurutmanın, posa ve artıklarda küflenmeye yol açtığına işaret etti.

Yem olarak kullanılacak, gıda özelliği kalmamış bir ürün de olsa kurutmanın hızlı ve modern tekniklerle fabrika ortamında yapılması gerektiğini söyleyen İmrek, "Aksi haldeki kurutma, insan sağlığında karaciğer için son derece zararlı toksik oluşumuna yol açıyor. Ayrıca aromasının artırılması için bazı kötü niyetli üreticilerce içine ' Çin tuzu' denilen bir çeşit kimyasal katılıyor. Bu da hipertansiyon hastaları açısından tehlikelere neden oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Toz biberlerden numuneler alınarak yapılacak analizlerle gerçeğin ortaya çıkacağını anlatan İmrek, sofraların vazgeçilmezi olan toz biberlerin sağlıklı olarak tüketiciler ulaşmasının sağlanması bakımından bu konuda denetimlerin artırılmasını istediklerini sözlerine ekledi. (BALIKESİR/AA)