Spordan önce kalbe bakın

Spordan önce kalbe bakın
Spordan önce kalbe bakın
TETAŞ Genel Müdürü Gökkaya'nın ölümü, dikkatleri spor salonunda ölümlere çekti. Uzmanlar, "Spordan önce kalbinizi kontrol ettirin" diyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi (TETAŞ) Genel Müdürü 58 yaşındaki Hacı Duran Gökkaya’nın, spor yaparken koşu bandında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi özellikle ileri yaşta spor yapmadan önce sağlık muayenesinden geçmenin önemini yeniden gözler önüne serdi. Uzmanlara göre, özellikle ağır egzersizler yapmadan önce muayeneden geçmek, kalp ile ilgili tetkikler yaptırmak şart. 40 yaşının üstündeki herkes için ise risk değerlendirmesi yapılması gerekli.
Türk Kardiyoloji Derneği Genel Başkanı ve Dokuz Eylül Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Kozan: Spor yapmadan kardiyolojik muayeneden geçmek şart. Hastanın efor kapasitesini değerlendiriyoruz. Bir sorun ile karşılaşıp karşılaşmayacağına bakıyoruz. Önceden kişiler check up yaptırırsa, o sonuca uygun bir programla spor yapılır. 40 yaşın üstündeki herkes için risk değerlendirmesi yapılması gerekir spordan önce. O değerlendirmeyle 10 yıllık kalp krizi geçirme ve ölüm riskini hesaplayabiliyoruz. Düşük, orta ve yüksek risk grubunda olup olmadığına bakıyoruz. Orta ve yüksek riskli gruplardakiler için tedaviye başlıyoruz.
Ağır sporlar yaptırılırken isterse 20 yaşında olsun muayene çok önemli. Futbolcularda ani ölümleri görüyoruz. Bu, yeterli bir kardiyolojik muayenin yapılmamasından kaynaklanıyor. Spor merkezlerinde de kontrolsüzlük var. Spor yapacak kişilerden tam teşekküllü hastane raporu istemeleri gerekiyor.

Spordan önce hangi testler yapılmalı?

Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Suat Altınmakas: Ağır egzersiz yapacak kesimin kontrolden geçmesinde fayda var. Özellikle 30 yaş üzerinde elektro çekilmesi lazım, risk faktörlerine, kolestrolüne, şekerine bakılmalı. Belirli kan tahlilleri yapılmalı. Eko kardiyografiyi de ilave ediyoruz. Kişinin efor testini yapıyoruz. Yürütüyoruz, hastanın kapasitesi ne durumda, kalp nasıl yanıt veriyor buna bakıyoruz.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  YAŞ

  ,

  spor

  ,

  Kalp

  ,

  elektrik

  ,

  eylül

  ,

  hizmet

  ,

  kalp krizi