Susuz kalmak ölümle sonuçlanabilir

Susuz kalmak ölümle sonuçlanabilir
Susuz kalmak ölümle sonuçlanabilir
Denizli Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Baturalp Abduşoğlu son günlerde vucüdun susuz kalmasıyla ilgili vakaların arttığını ve acil servislerde susuz kalmaktan kaynaklı halsizlik, ateş ve bilinç kaybı vakalarının yoğunlaştığını belirtti.

Günde en az 2 litre su içilmesi gerektiğini vurgulayan Abduşoğlu, vücudun aşırı susuz kalmasının kişinin ölümüyle sonuçlanabileceğini belirtti.

Aşırı sıcakların dehidrasyonu  (vücudun susuz kalması) tetiklediğini belirten Abduşoğlu,  bu durumun özellikle yaşlılarda akciğer embosili oluşumu gibi yüksek ölüm riskine varan sorunlar doğurabildiğini söyledi.

Dehidrasyonun  yetersiz sıvı alımı, aşırı terleme, ishal, aşırı idrar söktürücü ilaç kullanımı ve şeker, ya da kafeinden zengin gıdalar alımından kaynaklanabileceğini belirten Dr. Abduşoğlu,  

"Su kaybının en sık belirtisi susuzluk hissi ve halsizliktir. Halsiz kalan kişi ruhsal yönden kendini kötü hisseder. Dehidratasyon, kayıpların oranına göre hafif veya ağır seyreder. Yüzde 2 oranında sıvı kaybı hafif dehidratasyonu gösterir. Bu oran arttıkça baş dönmesi yaşanır, tansiyon düşer, nabız artar, kas krampları oluşur,  böbrek  yetmezliği ortaya çıkar ve bilinç kaybı olabilir. Oran yüzde 15 olduğunda hayati tehlike başlar ve kayıp yüzde 20’ye ulaştığında ise ölümle sonlanabilir" dedi.


  ETİKETLER:

  Kayıp

  ,

  Akciğer

  ,

  Zengin

  ,

  böbrek

  ,

  susuzluk