Tıbbi zorunluluk olmadan sezaryan yapılamayacak

Tıbbi zorunluluk olmadan sezaryan yapılamayacak
Tıbbi zorunluluk olmadan sezaryan yapılamayacak
TBMM Sağlık Komisyonu'nda, tıbbı zorunluluk bulunması halinde doğumun sezaryenle yapılmasını düzenleyen teklif, hastanelerin ortak kullanılmasını öngören tasarı ile birleştirilerek kabul edildi

TBMM - Ak Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl'ün başkanlığında toplanan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, “Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı ele aldı.

SEZARYEN
Gebe veya rahimdeki bebek için tıbbı zorunluluk bulunması halinde doğum, sezaryen ameliyatı ile yaptırılabilecek. Gerekli tedbirlerin alınmasına rağmen, doğumu takiben anne veya bebekte meydana gelebilecek istenmeyen sonuçlardan dolayı hekim sorumlu tutulamayacak.

Üniversitelerde ve araştırma uygulama merkezlerinde uzman doktor istihdamı için ek ödemeleri, Sağlık Bakanlığı'ndaki muadillerine yakın hale getirilecek.

GÖRÜŞMELER
Görüşmeler sırasında konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlıkta şiddeti önlemek için oluşturulan 113 ihbar hattına 35 günde 414 olay bildirildiğini ifade ederek, bunun dörtte birinin fiili, geri kalanın da sözlü saldırı olduğunu bildirdi.

Akdağ, İngiltere'de sağlık çalışanlarına bir yılda 85 bin sözlü ve fiili saldırı yapıldığını belirterek, “Bizde ise bir yılda 4 bin olacak gibi. Bunu küçümsüyor değiliz. Her bir saldırıyı bu hatta bildirsinler. Bu konuda kararlı olunsun. Bu rakamların düşük çıkması meseleyi küçümseyeceğimiz anlamına gelmez. Bu konu üzerinde hassasiyetle duracağız. Her bir saldırı mutlaka bildirilmelidir” diye konuştu.

CHP 'LİLER SALONU TERK ETTİ
Toplantının başında, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Genel Kurul'un sabah saatlerine kadar çalıştığını hatırlatarak, komisyonun erken saatte toplanmasını eleştirdiler. Getirilen tasarı ve teklifi inceleme fırsatı bulamadıklarını ileri süren CHP'li üyeler, durumu protesto etmek için toplantı salonundan ayrıldı.

Yapılan müzakerelerin ardından tasarı, Ak Parti'li Cevdet Erdöl'ün verdiği kanun teklifi ile birleştirilerek kabul edildi. Kabul edilen tasarıya göre, Sağlık Bakanlığı bünyesinde Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kurulacak.

Tabip, diş tabibi ve eczacılardan sözleşmeli personel olarak görev yapanlar, ihtiyaç halinde Bakanlığın ve bağlı kuruluşlarının merkez teşkilatında daire başkanı ve daha üst yönetici kadrolarında süreli olarak görevlendirilebilecek, bu husus sözleşmelerde belirtilecek.

Devlet hizmeti yükümlülüğünü yapmakta olan personel, atanmış olduğu sağlık kurumunda sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilecek. Ancak il merkezindeki sağlık kurumlarına atanmış olan devlet hizmeti yükümlüleri, birlik merkezinde de sözleşmeli personel olarak çalıştırılabilecek. Bu personelin sözleşmeli olarak geçen süreleri devlet hizmeti yükümlülüğünden sayılacak.(aa)