Türkiye termal turizm üssü olacak

Türkiye termal turizm üssü olacak
Türkiye termal turizm üssü olacak
Sağlık bakanlığı günlük 700 bin yatak imkanı tanıyan ve termal kaynakların sağlık hizmeti vereceği "Termal Kür ve Rehabilitasyon Merkezleri" ile termal turizmde dünyanın üssü olabilmek için çalışmalara başladı.

Sağlık Bakanlığı, Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, Türkiye 'nin sağlık turizmi açısından referans ülke haline gelebilmesi için yürütülen çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Ülkemizde sağlık turizmi mevzuatının yetersiz olduğunu ifade eden Tontuş, "Termal tesisleri için gelecek üç yıl içinde toplam 40 bin yatak kapasitesine ulaşılmasının" öngörüldüğünü anlatarak, mevcut tesislerin şu an için önemli bir kısmının atıl durumda olduğunu, yapılacak çalışmalarla buraların sağlık turizmine kazandırılacağını bildirdi.

Termal tesislerin hastane ruhsatına sahip olacağını fakat ameliyat yapılmayacağına dikkat çeken Tontuş, hastaların ameliyatlardan sonra burada rehabilitasyon alabileceğini ve bu dalda Ortadoğu ve Doğu Avrupa 'da Türkiye’nin referans ülke haline geleceğini ifade etti.

"Türkiye, bu tesisler açısından dünyanın önemli rehabilitasyon üslerinden birisi olacak" diyen Tontuş, çalışmalar sonucunda dünya ihtiyacının yüzde 70’inin ülkemiz sınırlarında bulunacağını dile getirdi.

Bu durumun Türkiye için bir ilk olduğunu söyleyen Ömer Tontuş, yasal sürecin başladığını da belirtti.