Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatı

Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatı
Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatı
Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüz, bacak ve iki kol Antalya'daki alıcılara nakledilmek üzere Akdeniz Üniversitesi'ne getirildi. Yaklaşık 9 saatlık operasyonla yüz 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledildi.

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüz, Uğur Acar'a iki kolu ve bacağı ise Atilla Kavdır'a nakledildi. Antalya'da Türk Tıp Tarihine geçen bir gün yaşandı. İlk kez tam yüz nakli ve aynı anda iki kol ve bacak nakli yapıldı. Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan bacak ve iki kol, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Atilla Kavdır'a nakledildi. Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip, bugün Türkiye 'nin ilk yüz naklini gerçekleştirdikten sonra, aynı anda başladığı diğer ameliyatı da tamamladı.  Toplam 11 saat 45 dakika süren ameliyatın ardından Ahmet Kaya'dan alınan iki kol ve bir bacak Atilla Kavdır'a nakledildi. Ahmet Kaya'nın yüzü de sabah saatlerinde 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledilmişti. Her iki ameliyatın da başarıyla geçmesinin ardından açıklama yapan Prof. Özkan, tüm ekibe ve çoklu bağışta bulunan Kaya Ailesi'ne teşekkür etti.

İKİ HAFTA ÖNCE İNTİHAR ETMİŞTİUşak'ta 12 gün önce ailevi nedenlerden dolayı bunalıma girerek, kendini trenin altına atan 6 çocuk babası Ahmet Kaya'nın (45), önceki gün tedavi gördüğü Uşak Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine Kaya'nın yakınlarıyla temasa geçildi ve organlarının bağışı için aile ikna edildi. Akşam saatlerinde İzmir, Ankara ve Antalya'dan gelen uzman ekipler, kadavradan bağışlanan organları çıkartmak için operasyon başlattı. Kaya'nın operasyon sırasında kalbinin durması üzerine iç organları işlevini yitirdi. Bunun üzerine, göz korneaları ile birlikte iki kol, bir bacak ve yüzü nakil için alındı. Yaklaşık 6 saat süren operasyonun ardından alınan kornealar, nakil için özel ambulans ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesine gönderildi. İki kol, sağ bacak ve yüz de Sağlık Bakanlığı'na ait özel ambulans uçakla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesine gönderildi. Kadavradan organ alımı operasyonunu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi gerçekleştirdi. İki kol ve bir bacağın bir hastaya nakil edilmesine karar verildi. Bu düzeyde dünyada bir ilk olan operasyon için organlar Antalya'ya ulaştırıldı.

AMELİYAT 03.15'TE BAŞLADI Uşak'tan havalandıktan 45 dakika sonra Antalya Havalimanına inen uçaktaki uzman ekip büyük bir heyecanla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine gitmek için kendilerini bekleyen araçlarla yola çıktı. Kısa sürede hastaneye ulaşan Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip hiç vakit kaybetmeden ameliyata girdi. Ameliyata AÜ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Anesteziyoloji ve AÜ Reanimasyon Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Necmiye Hadimoğlu ile AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Özlenen Özkan ile çok sayıda asistan doktor katıldı. Saat 03.15'te ameliyata başlayan ekip, yüz nakli ameliyatı ile aynı anda iki kol ve bacak nakli ameliyatını da gerçekleştirdi. Ahmet Kaya'dan alınan yüz, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Gebece köyünde yaşayan 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledildi. Acar'ın 40 günlükken beşiğinde uyuduğu sırada evlerinde çıkan yangında alev alan battaniyenin üzerine düşmesi sonucu yüzünün yüzde 90'ının yandığı belirtildi. Bir mermer atölyesinde çalıştığı öğrenilen Acar'ın uzun süredir yüz nakli ameliyatı için beklediği, bugüne kadar Şişli Etfal Hastanesi ile Çapa Tıp Fakültesinde çeşitli ameliyatlar geçirdiği bildirildi. Acar'ın rutin kontrol için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gelerek Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından muayene edildiği, kontrolün ardından otobüs ile Manavgat'a döndüğü öğrenildi. Acar'ın otobüsten indiği sırada Prof. Dr. Özkan'ın kendisini arayarak, yüz nakli için beklenen kadavranın çıktığını ve acilen hastaneye geri dönmesini istediği ortaya çıktı.

İLK KEZ İKİ KOL İLE BACAK AYNI KİŞİYE NAKLEDİLDİ
Kaya'dan alınan iki kol ve sağ bacak ise Kepez ilçesine bağlı Varsak Altıayak Mahallesi'nde yaşayan 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a nakledildi. Kepez Belediyesinde işçi olarak çalışan Kavdır'ın 11 yaşındayken evlerinin önündeki elektrik tellerine konan güvercinleri uçurtmak için demir sopa ile tellere vurduğu ve bu nedenle elektrik akımına kapıldığı öğrenildi. Bu olaydan sonra hastaneye kaldırılan Kavdır'ın iki kolunun, dirseğin 7 santimetre altından, sağ bacağının da diz üstünden kesildiği ifade edildi. Kavdır da akşam saatlerinde hastaneye çağrılarak ameliyata alındı. 

DÜNYADA İLK KADAVRADAN RAHİM NAKLİNİ DE YAPMIŞTI
 
Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi Türkiye'nin ilk çift kol naklini ve dünyada ilk kadavradan rahim naklini de gerçekleştirmişti. Trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki bir kişinin kollarını, mısır silaj makinesinde geçirdiği kaza sonucu iki kolunu dirsekten kaybeden Cihan Topal'a 25 Eylül 2010 tarihinde nakleden ekip, 9 Ağustos 2011'de de 21 yaşındaki Derya Sert'e dünyanın ilk kadavradan rahim naklini yapmıştı. Yüz, bacak ve 2 kolu bağışlanan Ahmet Kaya'nın, 1996 yılında trafik kazasında yaşamını yitiren kız kardeşinin ölümünün ardından organlarının bağışlanmasını istediği ortaya çıktı. Ahmet Kaya'nın 52 yaşındaki ablası Fatma Çil, kardeşinin cenaze işlemleri için bekleyişlerinin sürdüğü Uşak Devlet Hastanesi önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kardeşinin sağlığında, organlarının bağışlanmasını istediğini anlatan Çil, 1996'da yılında kardeşleri Leyla'yı bir trafik kazasında yitirdiklerini söyledi. Çil, bu olayın ardından kardeşi Ahmet ile ölümleri halinde organlarını bağışlanmasını karar verdiklerini kaydetti.

Abla Çil, kardeşi Ahmet'in çok zorlu bir yaşamı olduğunu ve 5 yıl önce eşinden boşandığını belirtti. Kardeşinin 6 çocuğu bulunduğunu, bunlardan 5 ve 8 yaşındaki iki erkek çocuğunun, Antalya Çocuk Esirgeme Kurumu'nda devlet koruması altında bulunduğunu, iki kızının ise kendisiyle birlikte kaldığını ifade eden Çil, şunları söyledi: 

''Ahmet, eşinden ayrıldıktan sonra bunalıma girdi, 12 gün önce trenin altına atarak ölmek istedi. Olaydan sonra hastanede yaşam mücadelesi veriyordu, ancak 2 gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Aile fertleri toplandık ve Ahmet'in tüm organlarını bağışlamaya karar verdik. Ancak iç organları tıbbi bir sorundan dolayı bağışlanamadı. Hekimler bize bacaklarını, kollarını ve yüzünü de bağışlayıp bağışlayamayacağımızı sordu. Bir an bile düşünmeden bağışlama kararı aldık. Kardeşim, şimdi insanlar için umut oluyor.''

'GÜLEN YÜZÜ HİÇ SOLMAYACAK' 
Kardeşinin yüzünün nakledildiği Uğur Acar'ı mutlaka görmek istediğini söyleyen Çil, ''Kardeşimin gülen yüzü hiç solmayacak, yüzü bir başka bedende can bulacak'' dedi. Ahmet Kaya'nın damadı Gökay Kahveci ise kayınpederinin ölüm haberinin kendilerini derinden üzdüğünü, ancak organlarının bağışlanmasıyla üzüntülerini biraz azaldığını söyledi. Organ bağışının, kutsal olduğuna inandıklarını belirten Kahveci, ''Babamızın kolları, ayağı ve yüzü umutsuz insanlara yaşam sevinci verecek. Umarım her şey yolunda gider ve onlar yeniden hayatlarına tutunurlar. Biz organları bağışlanan kişileri tanımaktan büyük bir mutluluk duyarız. Onların 'Allah razı olsun' demesi tek isteğimiz, başka dileğimiz olamaz'' diye konuştu. Kaya'nın cenazesi Belediye Camisi'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi. 

ÇOK YORGUN VE MÜTAVAZİ
Türkiye'nin ilk tam yüz naklini gerçekleştiren "mucize ekibin" başındaki Prof. Dr. Ömer Özkan ameliyatın ardından düzenlenen basın toplantısında ilk kez konuştu. Son 48 saattir hiç uyumadığı bilinen ve bitkin olduğu gözlenen Prof. Dr. Özkan, tüm ekip arkadaşları adına açıklama yaparken gururluydu. Başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerini ve dünyada bir başka ilkin de bu ameliyatla yaşandığını söyledi. Büyük ameliyatın ardından özellikle bağış yapan aileye teşekkür eden Prof. Dr. Özkan; "Dünyada bir ilk var ki bu çok önemli. İlk defa bir aile hem yüzünü hem de bütün uzuvlarını bağışlıyor. Bu çok önemli onlara da teşekkür ederiz." dedi.

Daha önce dünyada ilk kez kadavradan rahim naklini gerçekleştiren ve Türkiye'nin de ilk çift kol nakli ameliyatını yapan Özkan, nakil ameliyatlarında ilk 10 günün cerrahi olarak çok kritik olduğunu, bu süreci olumlu atlatmak istediklerini belirtti. Nakil sonrası iyileşme sürecinde 3 ay, 6 ay ve 1 yıl gibi süreleri bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ömer Özkan; "Hep söylüyorduk 1 ay içinde bu ameliyatı gerçekleştireceğiz diye. 20'inci günde gerçekleştirdik." dedi. Ameliyat olacak hastaları da ameliyat öncesi 3 aylık bir süreçle psikiyatrist eşliğinde ameliyata hazırladıklarını belirten Prof. Dr. Ömer Özkan şunları söyledi; "Dünyada ilk kez bu kadar erdemli olan bir aile bulundu. Biz geniş bir ekiple çalıştık. Yüzün riski daha fazla. Kaybedildiğinde hastaya çok fazla zarar vermiş olacaksınız. Şu an için en ufak sorun yok. Hastanın bu yüz benim demesi 1-1,5 yıl olur.

"BÖYLE BİR İHTİMAL DE VAR"
Yüzün dokuyu kabul etmeme ihtimali sorusu üzerine Özkan; "Böyle bir ihtimal var ve bizim en çok korktuğumuz şey. O zaman işler çok değişebilir. Yüzün dokuyu kabul etmeme ihtimali var. Doku uyuşmazlığı olursa kötü şeyler oluyor, yüzü almak zorundasınız. Yüzün yerini almayacak vücudun başka yerlerinden doku almak zorunda kalırsınız. Ancak 1 yılı atlattıktan sonra böyle bir şeyi pek fazla beklemiyoruz." dedi.

Özkan ameliyatla ilgili duygularını ise şöyle dile getirdi; "Şu anda çok mutluyum. Bu yıllardır hayal ettiğiniz bir şeydi. Çok fantastik bir ameliyat. Bir insanın tamamen görüntüsünü değiştiriyorsunuz. Yaş farkı olması çok önemli değil. Verici ile arasındaki yaş farkı 10-15. Zaten yaş farkı en fazla 20 olmalı. Uğur aynaya baktığında fazla bir şey hissetmeyecek. Şişlikler olacak. Alışması zaman alacak. Psikiyatristlerle tedavi süreç olacak. Kol ve bacak nakli yapılan hasta da şu an için iyi durumda. Çok önemli belli hedefler koymuştuk. 4-5 yıl önce başladığımız çalışmalardı. Hedefleri tek tek gerçekleştiriyoruz. En az 25 kişilik ekiple yaptık." dedi.

'EVLENMEYİ HAYAL EDİYOR'
Türkiye'de ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar'ın dayısı Yusuf İnce, “Uğur, naklinin ardından evlenmeyi hayal ediyor” dedi. Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüzün nakledildiği 19 yaşındaki Uğur Acar'ın dayısı Yusuf İnce, Uğur'un nakil haberini ilk aldığında çok mutlu olduğunu ifade etti. Yüzündeki yanıklar nedeniyle Uğur Acar'ın çocukluğundan bu yana çeşitli zorluklar yaşadığını kaydeden İnce, “Kendisine yüz nakli yapılacağını öğrencinde dünyalar onun oldu. 'Yeni bir hayata başlıyorum' diyerek ameliyata girdi. Uğur, yüz naklinin ardından evlenmeyi hayal ediyor. Askere gitmek istiyor” dedi. Bağışcı aileye de teşekkür eden İnce, ailenin bir evlat sahibi olduğunu ve onları da kendi ailelerinden gördüklerini dile getirdi. Uğur Acar'ın ağabeyi Mustafa Acar ise kardeşinin talihsizliğinin beşikte başladığını söyledi. Ameliyattan önce kardeşinin çok neşeli olduğunu dile getiren Acar, “Kardeşimin mutluluğu umarım ömür boyu sürer” diye konuştu.

Beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan 2 kol ve sağ bacağın nakledildiği 34 yaşındaki Atilla Kavdır'ın annesi Ayşe Kavdır, oğlunun önce ameliyat olmak istemediğini söyledi. Oğlunun 11 yaşından bu yana kolsuz ve bacaksız yaşamaya alıştığını kaydeden Kavdır, “Oğlum korktuğu için hastaneye gelmek istemiyordu. 'Kadavra çıksa bile nakil olmayacağım' diyordu. Ben onu 'Oğlum hayatının dönüm noktası olabilir. Daha çok gençsin. Ameliyatın acısı geçer' diyerek ikna ettim. Sonunda kadavra çıktı ve nakil oldu. Çok mutluyum” dedi. Oğlunu ameliyat masasına gönderirken “Allah yardımcın olsun” diye uğurladığını ve öptüğünü anlatan Ayşe Kavdır, “Gelinim annesine bakmak için Manavgat'a gitmişti. Onun nakilden haberi yoktu. Sabaha karşı gelinime telefon açtım ve haberi verdim. Telefonda uzun süre konuşamadı ve ağladı” diye konuştu. Anne Kavdır, oğlunun en büyük hayalinin çocukları ve eşini alıp arabayla geziye çıkmak olduğunu dile getirdi. (AA)