Uçak yolculukları kulağınız için kabusa dönüşüyorsa...

Uçak yolculukları kulağınız için kabusa dönüşüyorsa...
Uçak yolculukları kulağınız için kabusa dönüşüyorsa...
Uçak yolculuklarında ya da dalış esnasında kulağınızda hissettiğiniz basınç östaki borusundaki bozukluğun işareti olabilir.

RADİKAL- Genellikle uçak yolculuklarında, yüksek rakımlı bölgelere yapılan yolculuklarda veya dalış esnasında östaki tüpünün açılıp kapanarak basınç dengesini sağlayamadığı durumlarda kulak zarının içe veya dışa doğru çökmesi kulak içinde rahatsız edici ve ağrılı bir durum ortaya çıkarır.

Academic Hospital KBB Uzmanı Prof. Dr. Çağlar Batman “Orta kulak ve onu çevreleyen temporal kemik içi hava dolu hücreler barındıran bir yapıdır. Bu  yapıya hava östaki tüpü tarafından sağlanır. Östaki tüpü orta kulak ile ağız içi arasında yer alan bir tüptür. Her yutkunduğumuzda açma ve kapama fonksiyonunu yerine getirir, böylece orta kulak ile dış kulak arasındaki basıncı dengeler” dedi ve şu bilgileri verdi: “Östaki tüpü yeterli çalışmadığı zaman çocuklarda orta kulak sıvısı problemleri ve daha ileri yaşlarda orta kulak hava basınç eksikliğinin yaratmış olduğu negatif basınca ilişkin kulak zarında çökme, orta kulağa yapışma, orta kulak kemikciklerinde erime, zarda delinmeler , kronik orta kulak iltihapları ve menenjit ile beyin absesine kadar gidebilen ciddi problemler oluşturabilir. Bu problemler genellikle çocukluk çağından başlayıp ileri yaşlarda yoğunlaşmaktadır. Bazen sinüzit hastalığına bağlı olarak genizde oluşan uzun süreli problemler de aynı şekilde östaki tüpünü bloke ederek kalıcı, cerrahi olarak tedavi edilen ancak işitsel olarak normal işitmenin yakalanamadığı problemlere dönüşebilmektedir.”

TÜRKİYE'DE UYGULANIYOR

Batman Östaki borusu disfonksiyon bozukluğunun tedavisi için Avrupa’da 8 yıldır uygulanan östaki balon tuboplastini yaklaşık bir yıldır Türkiye’deki hastalarına uyguluyor. Kulak basıncı problemleri için yeni olan bu yöntem ile yaşam kalitesini arttırmak mümkün.

Balon Tuboplasti yönteminin östaki borusu disfonksiyon bozukluğunun tedavisi için yeni bir yöntem olduğunu belirten Batman, bu işlem esnasında ameliyat kesisi yapılmadığını ve genelde hastaların aynı gün taburcu edildiğni söyledi ve yöntemi şöyle anlattı: “Kısa etkili anestezi altında balon hastanın östaki tüpünü genişletmek için kullanılır. Bunu yapmak için burun yoluyla ve östaki tüpünün kıkırdak parçasına bir balon kateter eklenir. Balon daha sonra, iki dakikalık bir süre içinde 10 bar basınç oluşturmak için şişirilir. Bu da tüpteki daralmanın genişlemesi ile sonuçlanır. Bu dilatasyon, normal hava değişimi ve basınç dengeleme prosedürünü ve uygun tüp fonksiyonlarını geri getirir.”

Ameliyattan sonra yaklaşık iki ay içinde şikayetlerde belirgin bir azalmanın oluştuğunu vurgulayan Batman, operasyondaki başarı oranının %85 olduğunun altını çizdi.

KULAK ZARINIZI DENGELEYİN

Burun deliklerinizi tıkayarak ve ağzınız kapalı olarak yutkunduğunuzda, kulak zarı basıncınızı dengeleyebilirsiniz. Bu size östaki tüpünüzün fonksiyonel olarak çalıştığını gösterecektir. Bunu yapmanıza rağmen kulaklarınızda kalıcı bir blokaj hissediyorsanız, östaki tüpünüzün fonksiyonunu yerine getirmediğinden bahsedebiliriz.