Veremi yok eden ilaç bulundu

Veremi yok eden ilaç bulundu
Veremi yok eden ilaç bulundu
Verem hastalığını yok eden yeni bir ilaç bulundu. Dr. Guillemont, "Yıllarca benzer ilaçlar kullanıldı. Biz yeni bir etki mekanizması ortaya çıkardık." dedi.

Dünyada 2 milyar kişi verem (tüberküloz) mikrobu taşıyor. Yılda 2 milyon insan da veremden ölüyor. Paris Janssen Val-De-Reuil Araştırma ve Geliştirme Merkezi verem hastalığını tamamen yok eden bir molekül keşfederek ilaç üretti. Keşfedilen molekül “Çoklu ilaca dirençli tüberküloz” hastalığının tedavisinde etkili oluyor. Araştırma başkanı olan ve 2014'te " Avrupa Mucitler Ödülü"nü alan Dr. Jérôme Guillemont, "Verem havadan kolay bulaşan bir mikrop" diyerek şunları söyledi:


“Verem dünyanın önemli bir sorunu”

AIDS sebebiyle ölenlerin önemli bir kısmı HIV enfeksiyonu sebebiyle bağışıklığın ortadan kalkması sonucu veremden ölüyor. Verem, eski demirperde ülkelerinde ve Çin 'de çok büyük problem. Tıpkı HIV'de olduğu gibi. Ancak verem havadan bulaşan bir mikrop olduğu için bu ülkelerden diğer ülkelere giden kişiler, hastalığı kolaylıkla bulaştırıyorlar. Verem dünyanın önemli bir sorunu.    

 
“Son 40 yılda bu alanda bulunan ilk ilaç”

Yeni molekül son 40 yılda bu alanda bulunan ilk ilaç. Uzun yıllar verem tedavisinde hep aynı etki mekanizması olan ilaçlar kullanıldı. Sadece moleküllerde ufak düzenlemeler yapıldı. Ancak hepsinde aynı dirençler ortaya çıktı. O yüzden araştırmamızın asıl farklılığı yeni bir etki mekanizmasını ortaya çıkarmış olması. İlacın, Faz 2 klinik çalışmaları 100 hasta üzerinde yapıldı. Daha fazla hastanın katılacağı Faz 3'e önümüzdeki günlerde başlanacak. Ancak hastanelerde kullanılması için onay verildi. 


Verem hastası olan insanlarda 5 farklı antibiyotik kullanılıyor. Bu 5 antibiyotiğin yan etkileri sebebiyle ortaya çıkan komplikasyonlar için de 10 ilaç kullanılıyor. Bazı hastalar günde 20 tablet ilaç alıyor. Bu nedenle tedaviyi sonlandıran hastalar var. Tedavi sonlandırdığında da çok daha ciddi bir sorun ortaya çıkıyor. O yüzden artık başka alternatifi olmayan, "Çoklu ilaca dirençli tüberküloz" hastalar için bu ilaç çok önemli. 

Verem (Tüberküloz) hastalığı nedir?

Tüberküloz binlerce yıldır var olan bir mikropla oluşmaktadır; bu mikrobun adı: Mycobacterium tuberculosis'dir. Dünyanın bütün uluslarından insanlarda, zengin-yoksul, genç -yaşlı herkeste hastalık yapabilir. Tüberküloz, en çok akciğerlerde olmak üzere bütün organlarda hastalık yapabilir. Organlara zarar verir. Tedavisiz bırakılırsa ya da kötü tedavi edilirse öldürücü olabilir. Tedavi ile tümüyle şifa sağlanabilir. Erken ve uygun tedavi başlanır, yeterli süre tedavi edilirse hastalar yüzde yüz iyileştirilir. İyileşme kalıcıdır, şifa sağlar.

En çok bulaşma riski olanlar kimlerdir?

Tüberküloz hastalığı grip, nezle gibi kolaylıkla bulaşmaz. Tedavi altında olmayan, hala basil saçan bir hasta ile uzun süre kapalı bir yerde birlikte yaşanırsa hastalık bulaşabilir. Bu nedenle hastalık genellikle aynı evde birlikte oturanlara ya da yakın arkadaşlara bulaşır. Kalabalık yaşam koşulları ve yoksulluk bulaşma riskini arttırmaktadır.


  ETİKETLER:

  AIDS

  ,

  HIV

  ,

  Çin

  ,

  Avrupa

  ,

  Yaşam

  ,

  Zengin

  ,

  yoksulluk

  ,

  genç