Wikipedia'dan teşhis tehlikeli

Wikipedia'dan teşhis tehlikeli
Wikipedia'dan teşhis tehlikeli
ABD'deki Campbell Üniversitesi'nden bilim insanları internet ansiklopedisi Vikipedi'de bulunan sağlık ile ilgili her on makaleden dokuzunda önemli bilgi hataları bulunduğunu söyledi ve herkesi hastalıklarına teşhis koymak için bu internet sitesini kullanmamaları konusunda uyardı.

Radikal.com.tr - 285 dilde 31 milyondan fazla makaleyi barındıran internet sitesinde sağlık ile ilgili yaklaşık 20 bin makale bulunduğunu söyleyen araştırmacılar konuyla ilgili yayınladıkları raporda “ Vikipedi gücünü içerdiği makalelerin kullanıcıları tarafından yazılıyor ve düzeltiliyor olmasına borçlu. Ancak bu özellik tıp dünyasında bu sitenin güvenilirliği ile ilgili kaygıların doğmasına yol açtı” dedi.

Hürriyet gazetesinden Birce Bora'nın haberine göre, İnternet sitesinde yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve depresyon gibi konularla ilgili makalelerde hastaların uygun tedaviyi reddetmesine ya da doktorlarına başvurmakta gecikmesine neden olabilecek önemli hatalar tespit ettiklerini belirten uzmanlar, “Hastalar internette kendilerine teşhis koymaya çalışmak yerine doktorlarına başvurmalı” dedi.

Araştırmaları sırasında bir çok doktorun ve tıp öğrencisinin de bu internet sitesini zaman zaman referans olarak kullandığını tespit ettiklerini belirten araştırmacılar, zaman zaman ilaç firmalarının ürünlerinin yan etkileri ile ilgili maddeleri siteden sildiğine de dikkat çekti.