Yüksek proteinli gıdalar kalp sağlığını koruyor

Yüksek proteinli gıdalar kalp sağlığını koruyor
Yüksek proteinli gıdalar kalp sağlığını koruyor
Aminoasit açısından zengin gıdalar yemenin, kalp sağlığına faydalı olduğu belirlendi. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, proteinli gıdalar tüketmek, sigarayı kesmek ya da spor yapmak kadar etkili olabiliyor.

RADİKAL-  İngiltere ’de bir üniversitenin yaptığı araştırmaya göre belirli hayvansal ve bitki bazlı aminoasitleri daha sık tüketen insanların tansiyon ve damar sertliği hastalıklarından etkilenme riski azalıyor.

Araştırmacıların açıklamalarına göre protein açısından zengin gıdalar tüketmek fazla tuz ya da alkol tüketimi, fiziksel aktivite sıklığı ve sigara içme alışkanlıkları kadar önemli.

AMİNOASİTİN KAYNAĞI ÖNEMLİ

Yedi değişik aminoasidin kalp sağlığı üzerine etkilerini 2 bin kadın üzerinde test eden araştırma kapsamında genetik ve çevresel etkiler ve kalp rahatsızlıklarının yaş ile ilgili olan bağlantısını kapsadı. Araştırmacılar, kadınların diyetlerini inceledikten sonra kalp damar rahatsızlıklarını ve tansiyon hastalığı olanları inceledi. Yüksek miktarda aminoasit tüketen insanların, düşük tansiyona ve damar sertliği olan hastaların sayısında azalmaya sahip olduğu sonucuna varıldı. Fakat uzmanlar tüketilen gıdanın türüne de dikkat çekti. Buna sonuca göre, bitki kaynaklı aminoasit bulunduran gıdalar tüketildiğinde tansiyonda olumlu etkiye neden olurken bol miktarda hayvansal kaynaklı aminoasit bulunduran gıdalar tüketildiğinde ise damar sertliğinde düşüş meydana geliyor.

Araştırma sözcüsü Dr. Amy Jennings, “Önceki araştırmalar yüksek proteinli gıdalar tüketen insanların daha az tansiyon hastalığına rastladığı söylüyordu. Biz ise yaptığımız araştırmada hayvansal proteinin mi bitkisel proteinin mi kalp sağlığı konusunda daha faydalı olacağı üzerinde durduk. Bu yüzden etteki ve farklı sebzelerdeki çeşitli aminoasitleri inceledik” dedi.