10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
-Sakarya Valisi Coş, mesaj yayımladı

SAKARYA (AA) - Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Coş, mesajında, insan haklarının, insan olmanın ve insan onurunun doğal bir sonucu olduğunu belirtti.

 İnsan onuru ve eşitliğin, insan hakları fikrinin merkezinde yer alan iki temel değer olduğunu vurgulayan Çoş, "Bütün insanların eşit olması, insan haklarını evrensel kılar, insan hakları daha iyi ve onurlu bir yaşam için gerekli olan temel standartlar tanımlandığında anlaşılabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Coş,  demokrasi , hukukun üstünlüğü ve insan hakları kavramlarının temel evrensel değerlerler olduğunu kaydederek, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Demokrasi ve hukuk devleti anlayışının ön planda olduğu bütün demokratik ve çağdaş devletlerde olduğu gibi ülkemizde de bireyin güvenliği ve insan haklarına büyük önem verilmektedir. Demokratikleşme ve hukukun üstünlüğünün sağlanabilmesi için vazgeçilmez unsurlardan biri olan insan haklarının korunması amacıyla da son yıllarda önemli adımlar atılmış ve atılmaya da devam edilmektedir. Günümüzde bile, en temel insan hakkı olan yaşam hakkının korunmasında, gözetilmesinde maalesef dünyanın birçok bölgesinde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Çatışmalar, terör olayları, vandalizm gibi sebeplerle her gün yüzlerce masum insan yaşam hakkını kaybetmekte, yaralanmakta, binlerce çocuk korunmasız kalmaktadır. Bütün insanlığın, bu elem ve ızdırap veren olayların ortadan kalkması için elbirliği yapması gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle, her alanda insan haklarının ön planda tutulduğu ve korunduğu güvenli bir gelecek temennisiyle, herkesin Dünya İnsan Hakları Günü'nü tebrik ederim."