AA Sakarya Bölge Müdürlüğü'ne ziyaret

AA Sakarya Bölge Müdürlüğü'ne ziyaret
AA Sakarya Bölge Müdürlüğü'ne ziyaret
SAKARYA (AA) - AK Parti Sakarya Milletvekili ve Milletvekili Adayı Mustafa İsen, Anadolu Ajansı (AA) Sakarya Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti.Bir süre...

SAKARYA (AA) - AK Parti Sakarya Milletvekili ve Milletvekili Adayı Mustafa İsen, Anadolu Ajansı (AA) Sakarya Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Bir süre önce yeni görevine başlayan AA Sakarya Bölge Müdürü Salih Yalçıntaş'a "hayırlı olsun" dileklerini ileten İsen, 1 Kasım'da yapılacak genel seçimlere yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İsen, Çözüm Süreci'nin sonlandığına katılmadığını ve dünyanın her yerinde bu tür mücadelelerde işin masada tamamlandığını söyledi.

Savaşın, karşı tarafı masaya oturmaya zorlamak açısından yapılan bir işlem olduğunu dile getiren İsen, " Türkiye 'de, cumhuriyetin ilk yıllarından beri bölgeye yönelik uygulanan iki faaliyet var. Bunlardan bir tanesi güvenlikçi politikaları öne çıkararak sürdürülen bir mücadele, ikincisi de demokratik yöntemli mücadele. AK Parti demokratik yöntemleri kullanarak bu mücadeleyi, cesur, kararlı bir biçimde uygulamaya kalkıştı. Daha önceki dönemlerde yapılan hataları da bertaraf edecek çok önemli kararlar aldı. Ana dilde sağlanan imkanlar, eğitim imkanları, yerel kimliklerin tescil edilmesiyle ilgili faaliyetler bu manada tarihi denilebilecek kararlardır. Bölge halkının şikayetlerinin neredeyse tamamını dikkate alabilecek uygulamalar yaptılar" diye konuştu.

Bölgeyle olan mücadelenin Yavuz Sultan Selim döneminde başladığını ifade eden İsen, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

"O günden beri zaman zaman iyi seyreden zaman zaman sıkıntılara konu olabilen çıkışlar mevcuttur. Ben bu süreçte yine 16. yüzyılın şartlarına benzer bir tablonun var olduğunu düşünüyorum. Günümüzün yeni bir İdrisi Bitlisi'ye ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Bu çerçevede sorun çözüldüğü takdirde Yavuz devrinde elde edilen büyük kazanımların tekrar gündeme gelebileceği kanaatini taşıyorum. Yavuz Sultan Selim, Osmanlı İmparatorluğu'nu devraldığı zaman 2 milyon 300 bin metrekare civarında yüzölçümüne sahipti. Osmanlı Devleti, Yavuz bunu üç kat arttırmıştır. Devletin doğu politikaları bir anlamda Yavuz Sultan Selim'le birlikte gerçekleşmiştir. Burada bölgeyle sağlanan iyi ilişkilerin ben çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bugün de benzer sorun ve imkanların var olduğunu düşünüyorum. Bu konuda çağdaş bir İdrisi Bitlisi'ye ihtiyaç var. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti meselenin tekrar demokrasi çerçevesi içerisinde çözülmesinden yanadır ama bu mevcut yapıdaki şımarıklığı da asla izin vermeme noktasında kararlı. Onun için kararlıkla bu meselenin üzerine gidileceğini düşünüyorum."

Yalçıntaş da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, AA'nın çalışmalarını anlattı.