Ali Sofuoğlu büyüklerde ilk şampiyonluğuna ulaşmak istiyor

Ali Sofuoğlu büyüklerde ilk şampiyonluğuna ulaşmak istiyor
Ali Sofuoğlu büyüklerde ilk şampiyonluğuna ulaşmak istiyor
- Gençler kategorisinde yarıştığı son Avrupa Şampiyonası'ndan birincilikle dönen milli karateci Ali Sofuoğlu, ilk kez büyükler kategorisinde yarışacağı Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya hedefliyor - Ali Sofuoğlu: "Büyükler kategorisinde iyi olan birkaç sporcuyu daha önce yapılan özel turnuvalarda yendim. O gün, günümde olursam, yine yapabileceğime inanıyorum."


SAKARYA (AA) - ONUR ORHAN - 43. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası'nda kazandığı altın madalyayla gençlerde beş Avrupa, bir dünya şampiyonluğuna ulaşan Ali Sofuoğlu, başarısını büyükler kategorisinde de sürdürmek istiyor.

Gençlerde ferdi katada dört kez Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Ali, 12-15 Kasım 2015'te Endonezya'da yapılan Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası'nda birinci oldu. Böylelikle kariyerindeki ilk dünya şampiyonluğunu kazanan Ali, 21 yaş altı kategorisindeki son karşılaşmasına 5-7 Şubat'ta Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Limasol kentinde düzenlenen 43. Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonası'nda çıktı. Ali Sofuoğlu, bu şampiyonadan da altın madalyayla dönerek, gençler kategorisini beş Avrupa ve bir dünya şampiyonluğuyla noktaladı.

İlk kez büyükler kategorisinde yarışacağı 5-8 Mayıs'ta Fransa'nın Montpellier kentinde yapılacak Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası hazırlıklarını sürdüren milli karateci, şampiyonada birincilik hedefliyor.


- "Günümde olursam, yine yapabileceğime inanıyorum"


Milli karateci Ali Sofuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 Şubat 2010'da milli takım adına yarıştığı ilk organizasyonda Avrupa şampiyonu olduğunu belirterek, "Tam 6 yıl sonra yine aynı gün 5 Şubat'ta Avrupa şampiyonası maçı oynadım. Onda da birincilik aldım. 5 Şubat'ta başladı, 6 yıl sonra 5 Şubat'ta yine şampiyonlukla bitti. Gençler kategorisini şampiyonlukla noktalamak, benim için çok güzel oldu." dedi.

Şampiyonluğa ulaşmanın çok zor olduğunu ifade eden Ali, 3 ay önce kamplara girdiklerini, sıkı antrenman yaptıklarını, yürüyecek kadar enerjileri kalmadığını, çok yorulduklarını dile getirdi.

Türkiye kadar milli takım kampı yapan ülke olmadığına dikkati çeken milli karateci, diğer ülkelerden çok daha fazla çalıştıklarını, bunun meyvesini aldıklarını belirtti.

Ali Sofuoğlu, mayısta yapılacak Avrupa Karate Şampiyonası'nda ilk kez büyüklerde yarışacağını anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Büyükler kategorisinde iyi olan birkaç sporcuyu daha önce yapılan özel turnuvalarda yendim. Mesele, şampiyonada gününde olmak. O gün, günümde olursam, yine yapabileceğime inanıyorum. Elimizden geleni yapacağız. İnşallah olur. Hedefim, büyüklerde Avrupa şampiyonluğu. Şu anda kamptayız, günde çift antrenman yapıyoruz. Hafta sonu Dubai'ye özel turnuvaya gideceğiz. Avrupa Şampiyonası'ndan önce son hazırlık maçımız olacak. Dubai'deki karşılaşmayla hazırlık maçlarını tamamlamış olacağız. Daha sonra yine İstanbul'da kampa gireceğiz."