Ankara'daki terör saldırılarına tepkiler

Ankara'daki terör saldırılarına tepkiler
Ankara'daki terör saldırılarına tepkiler
- Sakarya'da bir grup saldırıyı sessiz eylemle protesto etti - Saldırıdan sağ kurtulanlardan Akten: - "Bomba iki metre önümüzde patladı. Ölen arkadaşlar üstümüze düştü bize siper oldu. Patlamadan sonra ortalık birbirine karıştı"

SAKARYA (AA) -  Ankara 'daki terör saldırısı, Sakarya'da bazı sivil toplum kuruluşlarınca sessiz eylemle protesto edildi.

KESK Sakarya Şubesi'nin öncülüğünde Adapazarı Kültür Merkezi önünde toplanan bir grup, "Katliamlara rağmen inadına barış, dersimiz savaşa çalışmıyoruz" pankartı önünde oturarak bir süre sessiz eylem yaptı.

Grup adına açıklama yapan KESK Sakarya Dönem Sözcüsü Ali Yavuz Köse, 10 Ekim'de Ankara'da Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplandıklarını anımsattı.

Bir arada yaşamı ve barışı savunmaktan asla vazgeçmeyeceklerini ifade eden Köse, korkmayacaklarını, yılmayacaklarını ve yapılanları unutmayacaklarını aktardı.

Eylem sonrası HDP Sakarya İl Eş Başkanı Nahide Doğan da yaptığı açıklamada, patlamanın 10 adım önlerinde yaşandığını söyledi.

Önce küçük bir patlamanın olduğunu belirten Doğan, "İlk önce havai fişek sesi gibi küçük bir patlama oldu. Daha sonra kaçışmaya başladık ama ikinci patlama çok büyüktü. Büyük beyaz duman oluştu. İnsanlar savruluyordu. Vefat eden arkadaşlar geride kalanlara set oldu. Bundan dolayı çoğu insan kurtuldu ama arkadaşlarımız param parça olmuştu. Organları parçalanmıştı. Kopan uzuvları vardı. Barışa yapılan en büyük katliamdır" diye konuştu.

Patlamadan sağ kurtulanlardan Abidin Akten ise saldırı öncesinde alanda kortej oluşturduklarını, tam yürüyüşe geçecekleri sırada patlamanın olduğunu aktardı.

Sakarya'dan 5 otobüsle yaklaşık 200 kişinin Ankara'ya eylem için gittiğini dile getiren Akten, "Bomba iki metre önümüzde patladı. Ölen arkadaşlar üstümüze düştü bize siper oldu. Patlamadan sonra ortalık birbirine karıştı. Ortalık ana baba günü oldu. Sırt çantalı birisi vardı önümüzde, o yanımızdan ayrıldı 2 dakika sonra patlama oldu. Parti afişi vardı, onun arkasına geçti orada patlama oldu" açıklamasında bulundu.

Fahrettin Çetin de patlamanın on metre yakınında meydana geldiğini ifade etti.

Patlama sonrası herkesin yere yığıldığını anlatan Çetin, "Bir iki saniye sonra kalktık gene patlama oldu, artık millet birbirini göremedi. Biz cenazelerin yanına gittik, cenazeleri kaldırmak için ambulans çağırdık" dedi.

Şehmuz Aydın da olay anını şöyle anlattı:

"Oraya birleştirmeye gidiyoruz, barış amaçlı gidiyoruz, çiçekle gidiyoruz, şarkı, türküyle yürüyorduk. Orada Türk'ü de öldü, Kürt'ü de öldü, Laz'ı, Çerkez'i, Abhaz'ı da öldü. Türkiye 'de yaşayan bütün etnik insanlar oradaydı. Trakya'dan Kars'a, Edirne'den, Artvin'den Adana'ya kadar insan öldü orada. Niye bu? Önümüzde 4 arkadaş vardı, dördü de parçalandı, biz ceset parçalarının altında kalarak kurtulduk. Yürüyüşümüz barış amaçlıydı. Halkların kalbine konulan bir bombadır. Cenazelerin altında kalarak kurtuldum. Üzerime parçalar yığıldı. İki üç metre önümüzde patladı. İki üç saniyeyle iki bomba patladı."