Belediyenin yaptırdığı parkın mahkemelik olması

Belediyenin yaptırdığı parkın mahkemelik olması
Belediyenin yaptırdığı parkın mahkemelik olması
SAKARYA (AA) - Erenler Belediyesi, Erenler Trafik Park'a ilişkin, Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan'ın açıklamasında belediyeyi hedef gösterdiğini...

SAKARYA (AA) - Erenler Belediyesi, Erenler Trafik Park'a ilişkin, Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan'ın açıklamasında belediyeyi hedef gösterdiğini bildirdi.

Erenler Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, belediyenin yaptığı çalışmalar karşısında karşı bir algı oluşturma çabasına girildiği belirtildi.

Bazı medya kuruluşlarınca Erenler Belediyesi'ne karşı bir karalama kampanyası yürütüldüğü kaydedilerek, "Son olarak Erenler Trafik Park için de bu yönde karalama kampanyası başlatılmıştır. Üzülerek görüyoruz ki, Sakarya'da görevi alanı dışında birçok konu ile gündeme gelen Sakarya Baro Başkanı Zafer Kazan da gazetenin başlattığı bu karalama kampanyasına katılarak konuyu farklı şekillerde gündemde tutmaya çalışma gayretine girmiştir. Son olarak sayın Kazan'ın yaptığı açıklamada belediyemizi hedef göstererek, sözde yargıya taşıdıkları olaya mahkeme dışında etki etmeye çalışarak kamuoyu önünde açıkça yargıya müdahalede bulunmuştur" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, "Belediyeye gelen bir bilgi, bir dava ve adli makamlardan bir belge olmadığı halde, konunun yargıya taşındığını ve konu ile ilgili araştırma yapıldığını ifade eden Kazan, elinde hiçbir şey olmadan adeta hüküm vererek 'Trafik Park Kapatılacak' şeklindeki ifadesiyle hukuka baskı yapmaya çalışmıştır" denildi. 

Türkiye 'de yüksek gerilim altına imar izinlerini düzenleyen, yasaklayan bir mevzuat olmadığını, burada görüş alınacak kurumun TEİAŞ olduğu vurgulanan açıklamada, trafik parkının proje aşamasında gerekli olan çalışmaların tamamen yapıldığı kaydedildi.

Konunun muhatabı olan TEİAŞ'tan gerekli izin ve görüşlerin alındığına işaret edilerek, "Ayrıca bu ve buna benzer emsal kararlar incelendi. TBMM'ye benzer konularda verilmiş soru önergeleri ilgili birimlerimizde değerlendirildi ve yasal bir engel olmadığı sonucu çıktı. Sonrasında da Trafik Park mevcut yerinde inşa edilerek hizmete açıldı" değerlendirmesinde bulunuldu. 

- "Çocuklar istismar ediliyor"

Açıklamada, Erenler Belediyesi'nin yaptığı Trafik Park'ın bu şekilde gündemde tutulmaya çalışılmasında amacın farklı olduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Yüksek gerilim hatları altında yükselen yüzlerce bina, yaşam alanı, sosyal tesis varken, bunlar ile ilgili hiçbir açıklama ya da beyanatları olmayan kişiler ve de gazetelerin sadece Erenler Belediyesi tarafından yapılan Trafik Parkı gündeme getirmelerinde amacın çok farklı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye'de binlerce, hatta ilimizde yüzlerce bina, konut olarak kullanılan yaşam alanları, yüksek gerilim hatları altında inşa edilmiş ve bu alanlarda yaşamlarını gün boyu sürdüren çocuklar ve aileler var iken, buralar ile ilgili hiçbir sorun çıkmamış ve bir açıklama yapılmamışken, gündeme sadece Trafik Park'ın gelmesi oldukça manidardır. Sadece Trafik Parkı gündeme getirmek burada ayda belki de sadece 30 dakika eğitim alacak çocuklar üzerinde yapılan açıkça bir istismardır."