Felaketin üzerinden 16 yıl geçti, evlat acısı dinmedi

Felaketin üzerinden 16 yıl geçti, evlat acısı dinmedi
Felaketin üzerinden 16 yıl geçti, evlat acısı dinmedi
- Sakarya'da 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde 10 yaşındaki kızı Büşra ve 13 aylık oğlu Yusuf'u kaybeden Semra Yaman, depremin 16. yıl dönümünde hala evlatlarının özlemiyle yaşıyor - Anne Yaman: - "Bugünlerde içimiz daha çok coşuyor, daha kötü oluyoruz. Acılarımız hala taze, ilk günkü gibi hiçbir değişiklik yok, eksilen hiçbir şey yok"

SAKARYA (AA) - Sakarya'da 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde 10 yaşındaki kızı Büşra ve 13 aylık oğlu Yusuf'u kaybeden Semra Yaman, felaketin üzerinden 16 yıl geçmesine rağmen yaşadığı acıları unutamıyor. 

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınları, depremin 16. yıl dönümünde Serdivan Belediyesi Deprem Şehitliği'ne akın etti. Depremde iki evladını kaybeden acılı anne Semra Yaman da kızı Büşra'nın mezarında dua etti.

Yaman, gazetecilere yaptığı açıklamada, evlatlarının acısını hala yaşadığını belirterek, "Rabbim kimseye böyle acılar yaşatmasın, sabırlar versin. Herkes yandı, ne söyleyebilirim ki. Hele ki bugünlerde içimiz daha çok coşuyor, kötü oluyoruz. Acılarımız hala taze, ilk günkü gibi hiçbir değişiklik yok, eksilen hiçbir şey yok" ifadesini kullandı.

Yaman, binaların sağlam yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Kaçaklara müsaade etmesinler, kimse yanmasın artık. Bu katları düzeltiyorlar, boyayıp veriyorlar. Yazık, onların içinde insan yaşıyor, hayvan bile olsa insan üzülüyor. Ne olur müteahhitlerimiz, belediye başkanlarımız bunlara dikkat etsin. Rabbim bir daha vermesin inşallah" diye konuştu. 

- "Deprem şehitleri" için tören düzenlendi

Serdivan Belediyesince ilçedeki Deprem Şehitliği'nde düzenlenen törende konuşan  Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. 

Yaşadıkları bölge itibariyle her an depremle karşı karşıya olduklarını belirten Toçoğlu, "Önemli olan yaşanan bu tür hadiselere ne kadar hazırlıklı olduğumuz durumudur. Yöneticiler olarak o günlerden ders  alarak şehirlerimizde yeni imar planları ve uygulamalar ortaya koyduk. Şehrin baştan başa yenilenmesi, kurallar içerisinde gelişmesi sadece yöneticilerin gayretiyle olacak bir şey değil. Vatandaş olarak kurallara uymak konusunda çok dikkatli olmalıyız. Artık ruhsatsız, kaçak salaş yapılar yapıp içerisine girmeyi kar saymamalıyız" diye konuştu. 

Törende depremde hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. 

Helva ikramının yapıldığı tören sonunda Vali Hüseyin Avni Coş, Toçoğlu ve Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar'la Deprem Şehitliği'ndeki mezarlara karanfil bıraktı.