Hafız Hasan Çolak'ın hayatı kitaplaştırıldı

Hafız Hasan Çolak'ın hayatı kitaplaştırıldı
Hafız Hasan Çolak'ın hayatı kitaplaştırıldı
- Yazar Tuna: - "13. kitabımın konusunun böyle değerli bir insan olmasından dolayı mutluyum"

SAKARYA (AA) - Adapazarı ilçesindeki Orhan Camisi'nin 36 yıllık müezzini Hafız Hasan Çolak'ın hayatı kitaplaştırıldı.

"Yaşayan Nasreddin Hoca - Hafiz Hasan Çolak" kitabının yazarı Fahri Tuna, Çolak'ın en büyük doğaçlama ustası olarak tanındığını söyledi.

"13. kitabımın konusunun böyle değerli bir insan olmasından dolayı mutluyum" diyen Tuna, şöyle konuştu:

"Öncelikle o bir hafız. ' İslam , güzel ahlaktan ibarettir' düsturunun simgesi, sembolü, abidesi adeta. Yarım asra yaklaşan meslek hayatında dini tebessümle güzelleştirmiş bir kahraman o. Nükteyi, mizahı, gülümsemeyi, gülümsetmeyi camiye sokan adamdır. 'İmamla aran nasıl' sorusunu 'açık' diye cevaplayan, 'nasıl yani' şaşkınlığına da 'aramızda 20 metre var, o mihrapta, ben müezzinlikte' diyen, yolculukta köy camisinde akşam namazını kıldırdıktan sonra, çıkışta cemaate 'ben imam değil, müezzinim, namazınızı iade edebilirsiniz' diye şaşırtan çağdaş Nasreddin Hocamızdır.

Alay etmez, küçümsemez, küçük düşürmez. Nüktelerinde güldürür, güldürürken düşündürür ve İslam'ı daha güçlü, daha içten, daha derin sevdirir. Yalazanın/doğaçlama tiyatronun da kitabını yazan adamdır o. Türk Tasavvuf Müziği ve Türk Sanat Müziği'nin en müstesna şarkılarını da enfes icra eder."

12 yaşında Kur'an-ı Kerim'i 17 ayda ezberleyen Çolak'ın ilkokul diplomasını dışarıdan aldığına dikkati çeken Tuna, "Nota da bilmez, beste de ama hayatı üniversite kürsülerinde ders olarak okutulacak adamdır o. Onu tanımak, sevmek, onunla yaşamak şu üç günlük geçici dünyada ödüldür bizler için. Sizler de tanıyın, tanıdıkça zenginleşin, neşelenin, güzelleşin istedik. Bunun için yayımlandı bu kitap . Zira bu dünyayı güzelleştirmeye gelmedik mi hepimiz" ifadesini kullandı.