Hendek'te hurma üretimi

Hendek'te hurma üretimi
Hendek'te hurma üretimi
SAKARYA (AA) - Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, hurma üretimi için hazırlanan projenin devam ettiğini söyledi.İnci, gazetecilere yaptığı açıklamada,...

SAKARYA (AA) - Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, hurma üretimi için hazırlanan projenin devam ettiğini söyledi.

İnci, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hendek Hurması'nın ilçenin geleceği için büyük öneme sahip olduğunu belirtti. 

Proje kapsamında vatandaşları teşvik ettiklerini vurgulayan İnci, "Daha önce vatandaşlarımıza ücretsiz olarak 20 bin hurma fidesi dağıttık. İlçemizde hem yeşili çoğaltmak hem de yeni bir ürün kazandırmak adına Hendek hurmasını teşvik ediyoruz. Vatandaşlarımız hurmaları kurutup, değerlendiriyorlar" ifadesini kullandı.

İnci, önemli bir projeye imza attıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

"Eskiden tütün vardı, daha sonra fındık ve şimdi de Hendek Hurması var ve bu hurma değerlendirildiği sürece insanımızın kurtuluş reçetesi olacaktır. Çeşitli isimlerle anılan hurmanın adını Hendek Hurması olarak tescillendirdik. Başlatmış olduğumuz proje amacına ulaştı. Artık hanımlar hurmaları toplayıp kurutuyorlar, ya da kaynatarak pekmezini ve marmeladını yapıyorlar. İlerleyen yıllarda ham madde ihtiyacının sağlandığı zaman fabrika üretimine geçilebilecek. Bir hurma ağacı 20 yaşına geldiğinde bir tona yakın hurma veriyor. Hendek Hurmasını Sakarya'nın diğer ilçelerine de yayarak, üretime teşvik edeceğiz." 


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Proje

  ,

  Fabrika

  ,

  zaman

  ,

  sakarya