Hürriyet yazarı Duman'a tepki

Hürriyet yazarı Duman'a tepki
Hürriyet yazarı Duman'a tepki
- Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sakarya Şube Başkanı Bülent Çakır, köşe yazısında şehit ailelerini rencide ettiğini öne sürdüğü Selahattin Duman'a tepki gösterdi

SAKARYA (AA) - Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sakarya Şube Başkanı Bülent Çakır,  Hürriyet gazetesi yazarı Selahattin Duman'a tepki gösterdi.

Çakır, dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Duman'ın "Bana 1 Kasım'ı Sakın Sormayın" başlıklı yazısıyla şehit ailelerini rencide ettiğini söyledi.

Duman'ın bir köşe yazısında şehit babalarına "100 bin lira görev tazminatı için evlatlarını satıyor" imasında bulunduğunu hatırlatan Çakır, "Bir çocuğu şehit olan babanın 'Diğer çocuğum da devlete feda olsun.' sözlerine yer veren Duman, devamında bu babanın para için çocuğunu ölüme göndermeye hazır olduğunu 'bir çocuğum daha olsaydı veya bir çocuğum daha ölseydi' diyen şehit babalarına 'bir çocuk  için 100 bin lira, iki çocuk için 200 bin lira alacaktı' gibi sözler söyleyerek, şehit ailelerine bugüne kadar edilmemiş hakarette bulunarak haddini aşmıştır" diye konuştu.

Çakır, Duman'ı esefle ve şiddetle kınadığını vurgulayarak, "Baba evladını kaybederek vatan için şehit vermişken evladının ömrünü parayla kıyaslayabilir ki? Bizim şehit babalarımızın şehit analarımızın yüreği vatan, millet, bayrak sevgisiyle yanıp tutuştuğu için elbetteki 'Bir canım daha var oda feda olsun' demektedirler. Bu sözler de biz millet olarak vatanımıza, bayrağımıza canımız pahasına da olsa sonuna kadar sahip çıktığımızın göstergesidir" dedi.

- "Sembolik bir rakamla dava açmayı düşünüyoruz"

Derneğin ikinci başkanı şehit babası Hayrettin Kaplan da bu konuda paranın söz konusu dahi olmayacağını ve yazar Duman'ın maksadının farklı olduğunu ifade etti.

"Bu yazıda büyük bir hakaret var" diyen Kaplan, şöyle devam etti:

"Bunun gereği yapılmalı bu bir örnek olur. Bu para konusunu zikretmek bile beni rahatsız ediyor. Biz Duman'a dernek adına sembolik bir rakamla dava açmayı düşünüyoruz. Bu da bir örnek olur. İnşallah diğer iller de mahkemeye verir. Çünkü çok büyük bir hakaret bu. Biz çocuklarımızı vatan için davul zurnayla kınalar yakarak gönderiyor ve vatan için kurban ediyoruz. Bu yazar da o ailelere hakaret ediyor."