İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını
İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını
- Cami ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Kıyak: - "İsrail'in Filistin'deki soykırımına sessiz kalan dünya artık zulme 'dur' demeli, işgali sona erdirmelidir"

SAKARYA (AA) - Cami ve Kur'an Kursları Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlemesine ilişkin, "İsrail'in Filistin'deki soykırımına sessiz kalan dünya artık zulme 'dur' demeli, işgali sona erdirmelidir" dedi. 

Kıyak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "katil devlet" İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yaptığı çirkin saldırıya sessiz kalmanın, zulmü onaylamak ve saldırıya ortak olmak anlamına geleceğini söyledi.

Zulümle abat olunmayacağını, zalimlerin eninde sonunda perişan olacağını dile getiren Kıyak, "Uluslararası kurumlar, insan hakları örgütleri, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve UNESCO, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıların son bulması ve kuşatmanın kaldırılması için harekete geçmelidir" ifadesini kullandı.

Kıyak, İsrail'in faşist uygulaması, işgali ve saldırılarıyla uluslararası hukuku, bütün semavi dinlerin hukukunu ihlal etmeyi sürdürdüğüne dikkati çekerek, şöyle konuştu: 

"Kudüs, bütün semavi dinlerin ortak coğrafyası, Mescid-i Aksa bütün Müslümanların ortak mabedi ve tüm insanlığın ortak mirasıdır, belleğidir. Bu belleği yok etme çabasına giren İsrail, tüm insanlığın şuurunu hedef aldığını bu hain saldırıyla bir kez daha belgelemiştir. İsrail'in Filistin'deki soykırımına sessiz kalan dünya artık zulme 'dur' demeli, işgali sona erdirmelidir. Uluslararası kurallar, medeniyet ve kültür mirasına karşı bu tür saldırıları yasaklamasına rağmen İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alması, dünyanın sessizliği ve seyirciliğinden aldığı cesaretle hareket ettiğini belgeliyor.

Tüm dünyayı terör devleti İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını, faşizan uygulamalarını uluslararası düzeyde açıkça kınamaya ve bu mukaddes mekanı korumaya çağırıyoruz, bu anlamda İsrail'i şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. İsrail, ateşle oynuyor, bunun farkına varmalı. Aksi halde kendi tutuşturduğu fitne ateşinde yanacağı konusunda uyarılmalıdır."