Kadın Akademisi Projesi

Kadın Akademisi Projesi
Kadın Akademisi Projesi
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Atabek: - "Kadınlarımız, köklü ve güçlü medeniyetin temsilcileri olarak daha güçlü, huzurlu, güvenli yeni Türkiye'yi inşa için çalışmaya devam edecektir"

SAKARYA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, kadınların, köklü ve güçlü medeniyetin temsilcileri olarak daha güçlü, huzurlu, güvenli yeni Türkiye 'yi inşa için çalışmaya devam edeceğini söyledi. 

Sakarya Üniversitesinin (SAÜ) yeni kütüphane binasında Kadın Akademisi Projesi dolayısıyla düzenlenen törene katılan Atabek, eğitimin üretken ve kaliteli yaşamın ön koşulu olduğunu anlattı. 

Türkiye'nin eğitimde 12 yılda hem niceliksel hem de niteliksel açıdan önemli ilerleme katettiğini vurgulayan Atabek, "2000 yılında 6 yaş ve yukarı nüfus içinde kadın okumaz-yazmazlık oranı yüzde 19,4 iken, 2013 yılında yüzde 6,6'ya düşmüştür. Yıllar içinde kadınların okumaz-yazmazlık oranı sürekli düşmektedir" ifadesini kullandı. 

Atabek, 2002-2003 öğretim yılında kız çocuklarının ilköğretimde okullaşma oranının yüzde 87,3 olduğunu anımsatarak, şunları söyledi: 

" Bugün bu rakam ilkokul düzeyinde kız çocukları için yüzde 99,6 olmuştur. Böylece ortaokul düzeyinde net okullaşma oranı yüzde 94,4 olmuştur. Bakanlığımız tarafından verilen şartlı eğitim yardımı kapsamında eğitime devam eden yoksul kız çocuklarına pozitif ayrımcılık uygulanmakta ve karşılıksız eğitim yardımları verilmektedir."

Kadınların yükseköğretimde okullaşma oranının 2012-2013 itibarıyla yüzde 38,6'ya'e yükseldiğine dikkati çeken Atabek, bu oranın 2002-2003'te yüzde 13,5 olduğunu vurguladı.

Köklü ve güçlü kadın hareketi geleneğine sahip olunmasına rağmen kadınlara yönelik akademik çalışmaların Türkiye'de 1980'li yıllarda kurumsallaşmaya başladığına işaret eden Atabek, Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin kadınların sorunlarına yönelik akademik araştırmalar ve üreteceği projelerle önemli çalışmalara imza atmayı sürdüreceğini kaydetti. 

Atabek, Türkiye'de kadın hareketinin, geçmişten bugüne, millete özgü milli ve manevi değerleri koruma anlayışıyla kendini ortaya koyduğuna işaret ederek, "Kadınlarımız, köklü ve güçlü medeniyetin temsilcileri olarak daha güçlü, huzurlu, güvenli yeni Türkiye'yi inşa için çalışmaya devam edecektir" görüşünü paylaştı.