Öğretmenlik hayali "kopya" iddiasıyla son buldu

Öğretmenlik hayali "kopya" iddiasıyla son buldu
Öğretmenlik hayali "kopya" iddiasıyla son buldu
- Türk Dili Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü bitirdikten sonra girdiği 2010 KPSS'de, cevap kağıdına işaretlediği şıkların sınava giren başka kişiyle eşleşmesi yüzünden kopya çektiği gerekçesiyle sınavı iptal edilen Bilge Alkaya, hakkını geri istiyor - Alkaya: - "Bir adayın optiğiyle benim optiğimin eşleştiğini söylediler. O kişinin ismini vermediler. En azından nasıl ya da kiminle kopya çektiğimi isim olarak verirlerse o kişiyi bulurum" - "Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız'dan hem 2010'u unutturması hem de ağlayan yüzlerin gülmesi için bu ay branşa adaletli 40 bin atama istiyorum. Hepsi atansın, yerini bulsun. Öğretmenler de çocuklar da mutlu olsun"

SAKARYA (AA) - EMRE AYVAZ - UĞUR SUBAŞI - Sakarya'da 2010'da Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) giren Bilge Alkaya'nın, cevap kağıdına işaretlediği şıkların aynı sınava giren başka kişiyle birebir eşleşmesi üzerine kopya çektiği gerekçesiyle sınavı iptal edildi.

Alkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2010 KPSS sonuçlarına göre, genel-yetenek ve genel-kültür kısmında yıldız işareti olduğunu, eğitim bilimleri kısmında ise netlerinin hesaplandığını söyledi.

P10 puan türünün 39 civarında olduğunu, P3 puan türünün ise genel-kültür ve genel-yetenek olmadığı için hesaplanmadığını vurgulayan Alkaya, "Sayfanın en altında 'KPSS'de kopya çektiğiniz gerekçesiyle sınavınız iptal edilmiş' diye açıklamışlar" dedi.

Alkaya, dilekçe örneğini ÖSYM'ye gönderdiklerini, kendilerine sınavda kopya çekildiğinin tespit edildiğinin bildirildiğini ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Bununla ilgili kiminle kopya çektiğimiz, nasıl kopya çektiğimiz, tutanak varsa tutanak örneğini ya da optiklerimizin, kitapçığımızın incelenmesini, karşılaştırılmasını istedik. Bilgi Edinme Kanunu'na göre, ÖSYM'nin bize optik, kitapçık ve herhangi bir tutanağı gösterme yetkisi yoktu. Bir adayın optiğiyle kendi optiğimin eşleştiğini söylediler. O kişinin ismi bana verilmedi. Daha sonra bir dilekçe daha yazdık. En azından nasıl ya da kiminle kopya çektiğimi isim olarak verirlerse o kişiyi bulurum. 'Aynı sınıfta mıyım, neredeyim?', onu da vermediler.

Ona da geri dönüş olmayınca bir dilekçe daha yazmak istedim. O dilekçeye en son cevap olarak, Türkiye 'de herhangi bir yer olabilir, Sakarya'da girdim sınava, benim olduğum yerde başka bir binada da olabilir. Bir adayın optiğiyle benim optiğimin eşleştiğini söylediler. O kişinin ismini vermiyorlar, sadece eşleştiği için sınavım iptal oldu. Ben o kişiyi bulamadım."

Haklarını aramak için çok uğraştıklarını anlatan Alkaya, ÖSYM'nin kapısından dahi içeriye alınmadığını öne sürdü. 

"O dönem kopya olayları çok vardı" diyen Alkaya, "Halimizi dinlemeden, kendimizi anlatamadan geri dönmek zorunda kaldık. Hakkımızı da arayamadık açıkçası. Sadece yazışma anlamında iletişim devam etti, aldığımız cevapta bu" ifadesini kullandı.

- "Mağdur olanlar için 40 bin atama istiyorum"

Alkaya, toplu açılış töreni için Sakarya'ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a 14 sayfalık mektup verdiğini anımsatarak, konunun gerekli birimlere iletileceği bilgisini aldığını kaydetti. 

2010 KPSS'de asıl kopyanın genel-kültür, genel-yetenek kısmında yapıldığını fakat eğitim bilimlerinin iptal edildiğine dikkati çeken Alkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ekmeğimi kazanmak için fındık tarlasında çalıştım. Bundan erinmiyorum fakat öğretmenlik mesleğini yapmak istiyorum. Benim gibi birçok farklı işte çalışan arkadaşım var, bu mağduriyetlerin giderilmesi gerekiyor. 2011'de de bu sınava girdim, 80 aldım, puan 81'de kapattı. O zaman da 'nasip değilmiş, kontenjanlar bu kadarmış' dedik. 2010'da yapılan kopya olayına nedense 'nasip değilmiş' diyemiyorsunuz. Benim gibi yaklaşık 5-6 yıldır çalışan, çabalayan insanlar var. Çalışmıyoruz, birebir KPSS'ye hazırlanıyoruz, çalışmadığımız için de ailemize yük oluyoruz. Bunlar da KPSS'nin görünmeyen bambaşka yüzleri."

Alkaya, 2011'den beri atanmak için çabaladığını dile getirerek, "Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakanımız'dan hem 2010'u unutturması hem de ağlayan yüzlerin gülmesi için bu ay branşa adaletli 40 bin atama istiyorum. Hepsi atansın, yerini bulsun. Öğretmenler de çocuklar da mutlu olsun" şeklinde konuştu.