Sakarya'da, "Aşk, Şiddet ve Mizah" Konferansı

Sakarya'da, "Aşk, Şiddet ve Mizah" Konferansı
Sakarya'da, "Aşk, Şiddet ve Mizah" Konferansı
- The New School Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Critchley: - "(Suriye'deki iç savaş) Göçmenler var, mülteciler var ama uygar dünya o kadar kayıtsız ki bu konuyla ilgili. Belki Suriyelilerden, mültecilerden, göçmenlerden nefret etmiyorlar ama kayıtsızlar. O yüzden görebildiğim kadarıyla bu biraz daha kötü, daha kötü yani Suriyelilere karşı ırkçı olmaktan bile daha kötü"

SAKARYA (AA) - The New School Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simon Critchley, Suriye'deki iç savaşa ilişkin, "Göçmenler var, mülteciler var ama uygar dünya o kadar kayıtsız ki bu konuyla ilgili. Belki Suriyelilerden, mültecilerden, göçmenlerden nefret etmiyorlar ama kayıtsızlar. O yüzden görebildiğim kadarıyla bu biraz daha kötü, daha kötü yani Suriyelilere karşı ırkçı olmaktan bile daha kötü" dedi. 

Serdivan Belediyesi'nce Serdivan Fikir Sanat Akademisi'nde düzenlenen "Aşk, Şiddet ve Mizah" konulu konferansta konuşan Critchley, imanın öznel bir eylem olduğunu söyledi. 

Critchley, imanın, insanın egosuna varlığı getirdiğini belirterek, "İman, benliğin subjektif, öznel bir şekilde bir önceki durumdan yeni bir duruma doğru geçişi sağlayan bir durum, kırılma noktası. Bu bir karardır, kırılma noktasıdır, İman bana göre daha sonrasında aslında gerçek bir canlı aşk taahhüdüdür, aşka söz vermedir. Yani iman, kendisini aşka bağlamadır ve o benliği sürekli ve tutarlı bir hale getirmedir kişiyi" diye konuştu.

- Suriye'deki iç savaş

Suriye'de savaşın olduğunu, milyonlarca insanın bu durumdan etkilendiğini ifade eden Critchley, "Göçmenler var, mülteciler var ama uygar dünya o kadar kayıtsız ki bu konuyla ilgili. Belki Suriyelilerden, mültecilerden, göçmenlerden nefret etmiyorlar ama kayıtsızlar. O yüzden görebildiğim kadarıyla bu biraz daha kötü, daha kötü yani Suriyelilere karşı ırkçı olmaktan bile daha kötü. Bence, Suriye'deki durum, bir nevi felaket vaki bir durum. Suriye dünyanın geopolitiğinde özellikle ABD, Rusya, İran ve birçok aktör arasındaki ilişkide merkez oluyor.  Türkiye 'de aslında buna katılmakta" şeklinde konuştu. 

Critchley, geçmiş dönemde İngiltere'de İşçi Partisi'nde görev aldığını anımsatarak, "Orada bile laiklik bu kadar büyük sorun oluşturmuyordu. Çoğu arkadaşımda son derece dindar insanlardı. Bu sebeple laiklik ve diğer olguların iç içe tutulması bence anlamsız" değerlendirmesinde bulundu.  

- Başörtüsü tartışmaları

Türkiye'deki başörtüsü hassasiyetinin farkında olduğunu anlatan Critchley, şöyle konuştu:

"Fransa ve İngiltere'de de bunlar tartışıldı hatta Fransa'da bu yasak uygulanıyor ama ben başörtüsü ile cumhuriyetin ilişkisini hiç anlayamadım. Sizlerinde hassasiyetini anlıyorum. Bana da başörtüsü sorunu son derece anlamsız geliyor."

Moderatörlüğünü Süheyb Öğüt'ün yaptığı programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın kızı Sümeyye Erdoğan, Gazeteci Hilal Kaplan ile İsmail Kılıçarslan, Serdivan Kaymakamı Ramazan Şahin, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ile vatandaşlar katıldı.