Sakarya'da Ford Trucks 4S Plaza açıldı

Sakarya'da Ford Trucks 4S Plaza açıldı
Sakarya'da Ford Trucks 4S Plaza açıldı
- Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Koç: - "Son 12 yıldır ülkemiz müthiş bir atılıma imza attı. Bu süreç içinde inmeler olacaktır. Son dönemde yaşadığımız çoğu da global konjonktüre bağlı sıkıntıların dinamik olan ekonomimiz tarafından çok kısa zamanda atlatılmasını, 2020-2023 hedefleri çerçevesinde de ülkemizin ekonomisinin gelişmesini bekliyoruz" - "Bu bağlamda Türk ekonomisinin gelişmesi ve refahı, ülkemizin bölgesinin lideri olabilmesi, global ekonominin önemli oyuncularından biri olması Koç Topluluğu olarak bizi en çok heyecanlandıran unsurların başında gelmektedir"

SAKARYA (AA) - Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, "Son 12 yıldır ülkemiz müthiş bir atılıma imza attı. Bu süreç içinde inmeler olacaktır. Son dönemde yaşadığımız çoğu da global konjonktüre bağlı sıkıntıların dinamik olan ekonomimiz tarafından çok kısa zamanda atlatılmasını, 2020-2023 hedefleri çerçevesinde de ülkemizin ekonomisinin gelişmesini bekliyoruz" dedi.

Sakarya'da, Ford Trucks 4S Plaza'nın açılış törenine katılan Koç, Sakarya'nın kendileri için önemli bir yer olduğunu belirterek, "Ticari bağlantıları yüksek bir şehir. 1993 yılında ilk plazamızı burada açtık. Büyük değişimler yaşadık ve otomotivde başarılarımız aynı şekilde devam ediyor" ifadesini kullandı.

1982 yılında kamyon işine başladıklarını ifade eden Koç, " Bugün yüzde yüz yerli mühendislik ve işçilik gücümüzle ürettiğimiz çekici ve motorlarımız, kamyonlarımız söz konusu. 2003 yılında bizim için milat olacak bir anlaşmaya imza attık ve dünyanın en büyük kamyon pazarı olan Çin'de motor teknolojisi anlaşması yaptık. Sadece ürünlerimizi ihraç etmiyoruz artık teknolojimizi de ihraç edebilir konuma geldik. Bunu takiben 2004 Temmuz ayında buradaki kamyonların komple Çin'de üretilmesi için büyük bir anlaşma yaptık" diye konuştu. 

Yapılan anlaşmalarla Ford Trucks lisansı ile ağır ticari araçların Çin pazarında da satılmaya başlanacağını vurgulayan Koç, 2014 Aralık ayında, Ford ağır ticari araçların Rusya'da üretimi için bu ülkenin en büyük otomotiv üreticilerinden Avtotor Holding ile üretim birliği mutabakat anlaşması imzaladıklarını söyledi.

Koç, şunları kaydetti:

"Topluluk olarak ülkemize duyduğumuz inanç ile rekabet gücümüzü arttıracak, ülkemize katkı sağlayacak, fark yaratacak yatırımlarımızı, günlük kısa vadeli dalgalanmalara değil, uzun vadeli bir bakış açısıyla sürdürmeye devam ediyoruz. Bu çok önemli. Son 12 yıldır ülkemiz müthiş bir atılıma imza attı. Bu süreç içinde inmeler olacaktır. Son dönemde yaşadığımız çoğu da global konjonktüre bağlı sıkıntıları dinamik olan ekonomimiz tarafından çok kısa zamanda atlatılmasını, 2020-2023 hedefleri çerçevesinde de ülkemizin ekonomisinin gelişmesini bekliyoruz. Bu bağlamda Türk ekonomisinin gelişmesi ve refahı, ülkemizin bölgesinin lideri olabilmesi, global ekonominin önemli oyuncularından biri olması Koç Topluluğu olarak bizi en çok heyecanlandıran unsurların başında gelmektedir. Bu doğrultuda ülkemizin potansiyeline kavuşmasında ve Türkiye 'nin uzun vadeli hedef ve hayallerinde sorumluluğumuzun ve görevimizin olması bizim için en önemli motivasyon kaynağı olmuştur."

Akgün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Akgün de 11'e çıkardıkları fabrikada 3 bin 500 kişi çalıştırdıklarını dile getirerek, mücadele ruhunu kendinden sonraki nesle de aktarmaya çalıştıklarını anlattı.

Şirketlerinin merkezinin Sakarya'da olduğunu vurgulayan Akgün, "Parayı Sakarya'dan kazandığımız için bütün şirketlerimizin merkezi, vergi dairesi, kayıtlı olduğu yer burası. İzmit, Sakarya, Bilecik, Kütahya ve Eskişehir'de fabrikalarımız var. Babamın vasiyeti üzerine merkezimiz Sakarya'da. Otomotiv yatırımlarına devam edeceğiz" diye konuştu.

Açılış törenine Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Emniyet Müdürü Osman Babadağı, ilçe belediye başkanları, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ve Ford Otosan'ın üst düzey yöneticileri katıldı.