Sakarya'daki sağanak

Sakarya'daki sağanak
Sakarya'daki sağanak
- Sakarya Valisi Coş: - "Yürütülen çalışmalar kapsamında selden etkilenen 37 kişi ve 14 hayvan kurtarıldı. 80 ev, 1 cami, 3 okul ve 3 iş yeri de tahliye edildi"

SAKARYA (AA) - Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, kentte etkili olan sağanağa ilişkin, "Yürütülen çalışmalar kapsamında selden etkilenen 37 kişi ve 14 hayvan kurtarıldı. 80 ev, 1 cami, 3 okul ve 3  yeri de tahliye edildi" dedi.

Coş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün akşam başlayan yağışların sabah saatlerine kadar aralıksız devam ettiğini söyledi.

İlk su taşkını olduğu haberini aldıklarından itibaren bütün ilgili birimlerle işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalıştıklarını dile getiren Vali Coş, şöyle devam etti:

"Öncelikle vatandaşların can emniyetinin korunması, sonra mal emniyetinin korunması ve ulaşımın açık tutulması, yolda kalan araçların kurtarılması konusunda gerekli çalışmaları yaptık. Özellikle bazı dere yataklarında sıkıntılar vardı. Kapanan ve tıkanan dere yataklarının açılması, muhtemel yeni taşkınların önlenmesi konusunda da Devlet Su İşlerinin imkanlarıyla gerekli çalışmalar yapıldı. Sakarya Büyükşehir Belediyesinin, SASKİ Genel Müdürlüğünün ve ilçe belediyelerinin de afet acil müdürlüklerinin imkanlarıyla zorda olan mahallelerdeki, evlerdeki vatandaşlarımızın tahliyesi de dahil olmak üzere gerekli çalışmalar yürütüldü.

Yürütülen çalışmalar kapsamında, selden etkilenen 37 kişi ve 14 hayvan kurtarıldı. 80 ev, 1 cami, 3 okul ve 3 iş yeri de tahliye edildi. 2 dere taştı, 5 yolda da ulaşım kontrollü bir şekilde veriliyor. Zaman  zaman meydana gelen taşkınlara müdahale edilerek, ulaşıma tekrar açılıyor."

Bu tür vakalarda dere yatakları kenarına aşırı yanaşma, dere yatağı sayılan yerlerde imar ve konut yapılması nedeniyle bu tür taşkınlardan aşırı etkilenildiğine dikkati çeken Hüseyin Avni Coş, onlar hakkında da gerekli işlemlerin yapılacağını belirtti.

Vali Coş, ilgili bütün kuruluş ve paydaşlarla işbirliği içerisinde selin meydana getirdiği olumsuzlukların ortadan kaldırılması, vatandaşın can ve mal emniyetinin sağlanması için çalışmaları sürdürdüklerini vurgulayarak, "Şu anda acil bir konumuz yok. İntikal edilen sorunları imkanlarımızla çözüyoruz. İhtiyaç olduğu takdirde de Ankara 'dan ilgili birimlerin ve hükümetimizin desteği bizimle beraber" ifadesini kullandı.