Sapanca'da Yöresel Yemek Yarışması

Sapanca'da Yöresel Yemek Yarışması
Sapanca'da Yöresel Yemek Yarışması
SAKARYA (AA) - Sapanca Belediyesi ve Gebze Profesyonel Aşçılar Derneği'nin katkılarıyla Yöresel Yemek Yarışması yapıldı.Sapanca İnsan Hakları...

SAKARYA (AA) - Sapanca Belediyesi ve Gebze Profesyonel Aşçılar Derneği'nin katkılarıyla Yöresel Yemek Yarışması yapıldı.

Sapanca İnsan Hakları Parkı'nda bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışma Gastronomi ve Yemek Kültür Derneği görevlileri ve Tüm Aşçılar Federasyonu (TAF) nezaretinde gerçekleşti.

Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, burada yaptığı açıklamada, yemek yarışmasını yapmalarında bir çok sebep olduğunu ifade ederek, asıl amaçlarının ise Sapanca'ya özgü bir yemeğin ortaya çıkmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Türk mutfağının kendini dünyaya kanıtlamış zengin bir mutfak olduğunu belirten Yılmazer, "En önemli kültürlerimizden bir tanesi de yemek kültürü. Selçuklu ve  Osmanlı'ndan bu güne gelen Türk mutfağı dünyada önemli bir yerde. Bizde belediye olarak ilçemizin bu mutfakta kendi tadıyla yer almasını istiyoruz" diye konuştu.

Türk yemek kültürünün önemine değinen Sapanca Kaymakamı Süleyman Yıldırım ise bu kültürün yaşatılması ve çeşitlendirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Değerlendirmede tatlılar kategorisinde Nagehan Şahin 1'inci, Nurhan Serbest 2'nci ve Naile Kös 3'üncü, tuzlular kategorisinde 1'inci Refiye Çiçek, Sevgi Yavuz 2'nci ve Birgül Yavuz 3'üncü oldu.

Etkinlik sonrası düzenlen törende katılımcılara, katılım belgesi ve madalya takdim edildi.