SAÜ'de "Kariyer Zirvesi" başladı

SAÜ'de "Kariyer Zirvesi" başladı
SAÜ'de "Kariyer Zirvesi" başladı
SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Bilimsel Araştırmalar Topluluğunca düzenlenen "Kariyer Zirvesi" başladı.SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde...

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Bilimsel Araştırmalar Topluluğunca düzenlenen "Kariyer Zirvesi" başladı.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe, Sakarya Genç Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) yöneticileri, sanayiciler, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

TÜMSİAD Sakarya Şube Başkanı Murat Kesik, açılışta yaptığı konuşmada,  Türkiye 'nin gelişmesi için katma değerli ürünlerin üretilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı. 

Henüz girişimci ve düşünen pozisyonda olmadıklarını aktaran Kesik, "Bu nedenle kişi başına düşen milli gelir konusunda istediğimiz seviyelere gelemiyoruz" şeklinde konuştu. 

Kesik, öğrencilerin  eğitim hayatları boyunca sunulan fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Her birinizin kendi işinizi kurabilecek, geliştirebilecek bir ufuk ve hayalinizin olması gerekiyor. Bu nedenle şu an eğitimini aldığınız fakültelerinizde en güzel zamanlarınızı yaşıyorsunuz. Sanayiyle işbirliği yapabilme fırsatlarınız var. Sakarya'da bizlerin de içerisinde bulunduğu çözüm ortakları var. Üniversite, İŞKUR, KOSGEB bu konuya çok açık. Bizler de iş adamları dernekleri olarak çözüm ortağı tarafındayız. Her biriniz bizim iş yerlerimizde staj yapma şansına sahipsiniz. Sizlerin bizleri tanıması, bizlerin de sizleri tanıması için sizleri bu ülkenin, katma değer üretmek isteyen birer partneri olarak görüyoruz."

Sakarya Genç TÜMSİAD Yöneticisi Mustafa Alpay da Türkiye'nin katma değerli ürünleri üretme konusunda yetersiz olduğunu savundu. 

Ülkenin bu yüzden cari açık verdiğini anlatan Alpay, Türkiye'nin genç bürokratları, sanayicileri ve iş adamlarının artık katma değerli ürünler üretmeyi ciddi olarak düşünmesi gerektiğini sözlerine ekledi. 

Programda öğrencilere iş hayatlarında nasıl başarılı olabilecekleri konusunda tavsiyeler verildi.