Türk Kızılayı kan bağışı hedefini tutturacak

Türk Kızılayı kan bağışı hedefini tutturacak
Türk Kızılayı kan bağışı hedefini tutturacak
- Ülkenin yıllık 2 milyon 300 bin ünite kan ihtiyacının karşılanması hedefi koyan Türk Kızılayının çalışmalarından olumlu sonuç alındı - Geçen yıl Ocak-Eylül döneminde 1 milyon 305 bin 703 ünite kan toplayan kurum, bu rakamı 113 bin 314 artırarak 1 milyon 419 bin 17'ye çıkardı - Kan bağışında bulunanların yüzde 89'u erkek, yüzde 11'i ise kadınlardan oluştu, kadın bağışçıların sayısı geçen yıla göre yüzde 4 artış gösterdi - Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar: - "Yıl sonuna kadar vatandaşlarımızın desteğiyle 2 milyon üniteyi geçmiş olacağız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ülkemizin ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünite kanın tamamını karşılamış olacağız"

SAKARYA (AA) - ONUR ORHAN - Türk Kızılayı, ülkenin ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünite kanın tümünü karşılama hedefi doğrultusunda hızla ilerliyor.  

Geçen yıl 9 aylık dönemde 1 milyon 305 bin 703 ünite kan toplayan Türk Kızılayı, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 419 bin 17 ünite kan topladı.

Türk Kızılayından alınan bilgiye Türkiye 'de 17 bölgedeki 65 kan bağış merkezi ve mobil kan bağışı araçlarıyla hizmet veren kurum, gönüllü, güvenli ve düzenli kan bağışı programını 2005 yılından itibaren yürütüyor.

Geçen yıl Ocak-Eylül döneminde 1 milyon 305 bin 703 ünite kan toplayan Türk Kızılayı, bu yılın aynı döneminde bu rakamı 113 bin 314 artırarak 1 milyon 419 bin 17'ye çıkardı. Kan bağışında bulunanların yüzde 89'u erkek, yüzde 11'i ise kadınlardan oluştu. Kadın bağışçıların sayısı geçen yıla oranla yüzde 4 artış gösterdi.

Kan bağışında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ege Bölge Kan Merkezi (İzmir) birinci sırada yer aldı. 

Bu yılın 9 ayında toplam 251 bin 833 ünite kan toplayan İzmir'deki merkezi  Avrupa ( İstanbul Avrupa Yakası), Orta Anadolu ( Ankara ) ve Orta Akdeniz (Adana) Bölge Kan merkezleri izledi.

Bağış sayısında en fazla artışı yüzde 27 ile Kartal Bölge Kan Merkezi gerçekleştirdi. Artış oranında İstanbul Avrupa Yakası yüzde 18 ile ikinci, Trabzon ise yüzde 9 ile üçüncü sırada yer aldı.

-Kök hücre bağışçı sayısı 83 bine ulaştı

Türkiye'de kök hücre nakli tedavisi olması gereken hastalar için Kemik İliği Bankası oluşturulması ve buraya gönüllü kemik iliği veya periferik kök hücre bağışlamak isteyenlerin bulunması için Sağlık Bakanlığı ile yürütülen TÜRKÖK Projesi kapsamında ise 12 Gönüllü Verici Merkezinde 61 bin 874 kök hücre vericisi kaydı oluşturuldu.

Bağışçı sayısının 83 bin 278'e ulaştığı projeye bugüne kadar en fazla verici kaydını 11 bin 773 ile Orta Akdeniz (Adana) Gönüllü Verici Merkezi yaptı. Adana'yı Batı Akdeniz ve Ege Gönüllü Verici Merkezleri takip etti.

-"Kan bağışında önemli mesafe aldık"

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kan bağışının önemli bir mesele olduğunun vatandaşların bilincine yerleştiğini vurguladı. 

Ulusal Güvenli Kan Temini programının sonuçlarının kendilerini gururlandırdığını belirten Akar, "Umutlandırıyor, motive ediyor. 342 bin 146 ünite kan bağışının alındığı 2005 yılından bu yana çok ciddi mesafeler aldık ve 2015 yılı ilk dokuz aylık dönemde 1 milyon 419 bin 17 ünite kan bağışına ulaştık" dedi. 

Ocak-Şubat aylarında kışın sert geçmesi, seçim nedeniyle birçok bölgede düzenlenen ekip organizasyonlarının iptal edilmesi ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde yaşanan terör olayları nedeniyle ekip organizasyonu yapılamaması gibi elverişsiz koşullara rağmen kan bağışı sayısının geçen yılın dokuz aylık dönemine göre arttığını vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

"Yıl sonuna kadar vatandaşlarımızın desteğiyle 2 milyon üniteyi geçmiş olacağız. Önümüzdeki birkaç yıl içinde ülkemizin ihtiyacı olan 2 milyon 300 bin ünite kanın tamamını karşılamış olacağız. Yapılanmamızı bu hedefe ulaşmak için güçlendirdik. Kan bağışı konusunda dünyanın en iyi kuruluşlarından biri olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim."