"Türkiye, sözde soykırım iddiası karşısında cesaretle durmalı"

"Türkiye, sözde soykırım iddiası karşısında cesaretle durmalı"
"Türkiye, sözde soykırım iddiası karşısında cesaretle durmalı"
- SAÜ Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Selvi: - "Türkiye'nin siyasallaşmış sözde soykırım iddiası karşısında, her halükarda doğruları korkmadan ve çekinmeden anlatması gerekir"

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Haluk Selvi, Türkiye 'nin, siyasallaşmış sözde soykırım iddiası karşısında, her halükarda doğruları korkmadan ve çekinmeden anlatması gerektiğini söyledi. 

Selvi, yaptığı açıklamada, 1915 olaylarının 100. yılında Ermeni diasporasının propaganda faaliyetlerini yoğunlaştırmaya başladığını anlattı.

Ermenistan ve uluslararası Ermeni örgütlerinin siyasi lobi faaliyetlerinin yanı sıra kültürel etkinliklere hız verdiğine dikkati çeken Selvi, "Bütün bu çalışmaların arkasında Türkiye Cumhuriyeti'ne 1915'teki olayların soykırım olarak kabul ettirilmesi ve Ermenilere ait olduğu iddia edilen toprakların ve malların iadesi talebi var" diye konuştu. 

Selvi, Türkiye'nin bütün iyi niyetli yaklaşımlarına rağmen Ermenistan'la diplomatik ilişkilerin istenen düzeyde olmadığını belirterek, Türkler ve Türkiye hakkında olumsuz propagandalara devam edildiğini kaydetti. 

Türklerin sadece soykırımla suçlanmadığını, bunu inkar edenlerin baskı altında tutularak suçlu gösterilmeye çalışıldığını ileri süren Selvi, "Ermeniler, yaşayan bugünkü Türk neslini, katillerin çocukları, torunları ve birlikçileri olarak suçluyor, itham ediyor, bunun bedelini istiyor" dedi. 

- "Türkiye, doğruları korkmadan anlatmalı"

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, sözde soykırımı tanıma ve kınamanın ötesine geçerek, "soykırımın sonuçlarının ortadan kaldırılması" üzerinde ısrarla durduğunu vurgulayan Selvi, "Soykırımın sonuçlarının ortadan kaldırılması' deyimiyle kastedilen şey, tehcire uğramış Ermenilerin torunlarına tazminat ödenmesi, kiliselerinki de dahil, güya el konulan Ermeni mallarının iadesi ve Türkiye'den Ermenistan'a toprak verilmesidir" ifadesini kullandı. 

Selvi, Türkiye'nin Ermeni sorununun çözümü için Azerbaycan'ı kaybetmek pahasına attığı cesur adımların Ermenistan ve diaspora tarafından karşılık bulmadığına işaret ederek,  Avrupa Birliğinin (AB) Türkiye'ye Ermeniler'le barışma konusunda yönlendirmede bulunduğunu ancak Ermeni tarafına baskı yapmadığını söyledi. 

"Türkiye'nin siyasallaşmış sözde soykırım iddiası karşısında, her halükarda doğruları korkmadan ve çekinmeden anlatması gerekir" diyen Selvi, "Türkiye, siyasi ve iktisadi yönden güçlü olduğu takdirde bu propagandalar etkisiz hale gelecektir ancak hiçbir zaman ortadan kalkmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.