Uluslararası Alevi-Bektaşi Klasikleri Sempozyumu

Uluslararası Alevi-Bektaşi Klasikleri Sempozyumu
Uluslararası Alevi-Bektaşi Klasikleri Sempozyumu
- SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günay: - "Umuyorum iki gün içinde çok verimli tartışma ve sonuçlar ortaya çıkacak"

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesince düzenlenen Uluslararası Alevi-Bektaşi Klasikleri Sempozyumu başladı. 

SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sempozyuma katılımın yoğun olduğunu söyledi. 

Sempozyumu popüler yönleriyle değil, bilimsel ve akademik yönleriyle ele aldıklarını vurgulayan Günay, "Şu ana kadar gayet iyi gidiyor. Umuyorum iki gün içerisinde çok verimli tartışma ve sonuçlar ortaya çıkacak" diye konuştu. 

Günay, Alevi-Bektaşi konusunun siyasi ve  sosyal yönleri bulunduğunu ancak bilimsel ve akademik yönden çok ele alınmadığını belirterek, şunları kaydetti: 

"Çok yakında Türkiye Diyanet Vakfı, 'Alevi-Bektaşi Klasikleri' adıyla seri halinde Alevi-Bektaşilik'in çok önemli kaynaklarını neşretti fakat bunlar akademik olarak incelenmedi. İşin teolojik, doktriner ve tarihi kökenleriyle bunların uzmanlar tarafından incelenmesinin çok faydalı olacağını düşündük. Çok önemli kurumlarımızın bu işi sahiplenmiş olması, bizim için bunun ileride devamı konusunda ümit verici sonuç ortaya koyuyor. Sempozyum bildirileri yayımlanacaktır.

Ayrıca, değerlendirme toplantısı yapacağız."