Uluslararası Savaş ve Edebiyat Sempozyumu

Uluslararası Savaş ve Edebiyat Sempozyumu
Uluslararası Savaş ve Edebiyat Sempozyumu
SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) düzenlenen "Uluslararası Savaş ve Edebiyat Sempozyumu" başladı. Sempozyum Başkanı ve SAÜ Fen Edebiyat...

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) düzenlenen "Uluslararası Savaş ve Edebiyat Sempozyumu" başladı. 

Sempozyum Başkanı ve SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sempozyumu 1. Dünya Savaşı'nın 100. yıl dönümü dolayısıyla organize ettiklerini söyledi.

Daşçıoğlu, savaş kavramıyla ve edebiyat disiplini arasında bir ilişki olabileceğini varsayarak yola çıktıklarını belirterek 100 civarında bildirinin 30 oturumda 2 gün içinde sunulacağını dile getirdi.

Sempozyumda, edebiyat biliminin savaşa yaklaşımını ortaya koymaya çalışacaklarını anlatan Daşçıoğlu, "Çeşitli şairlerin, yazarların eserlerinde dönem dönem savaşların nasıl yansıdığı, bu eserlerin aynı zamanda ve sonra oluşacak savaşlara zemin hazırlayıp hazırlamadığını ortaya konulacak" dedi.

Daşçıoğlu, bu tür tematik sempozyumların bilim dünyasına katkı yaptığını vurgulayarak, sempozyumdan çıkacak sonuçların yeni akademik çalışmalara yol gösterici zemin hazırlayacağını kaydetti.

Bağcılar Belediyesi desteğiyle SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nce organize edilen sempozyumda, alanında uzman 97 katılımcı çeşitli oturumlarda "Uluslararası Savaş ve Edebiyat" konusunda bilgiler verecek.