Uluslararası Türkiye-Ukrayna İlişkileri Sempozyumu

Uluslararası Türkiye-Ukrayna İlişkileri Sempozyumu
Uluslararası Türkiye-Ukrayna İlişkileri Sempozyumu
- Sempozyum Başkanı ve SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öztürk: - "Türkiye-Ukrayna tarihinin ortak yönleri, müşterek noktaları hakkında bildirilerin sunulmasına zemin hazırlamayı hedefliyoruz"

SAKARYA (AA) - Sakarya Üniversitesi'nde (SAÜ) düzenlenen "Uluslararası Türkiye -Ukrayna İlişkileri Sempozyumu" başladı. 

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde SAÜ Türkiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ile Ukrayna Lviv İvan Franko Milli Üniversitesi Şarkiyat Bölümü'nce organize edilen sempozyumda, alanında uzman yaklaşık 70 tarihçi çeşitli oturumlarda Türkiye-Ukrayna ilişkileri konusunda bilgiler verecek.

Sempozyum Başkanı ve SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarih, edebiyat, kültür ve sanat alanında Türkiye ve Ukrayna arasında akademik çalışmaları geliştirmek amacıyla düzenledikleri sempozyumun bugün  başladığını söyledi. 

Ukrayna'daki üniversiteler arasında bilimsel anlaşma yapmak istediklerini vurgulayan Öztürk, "Türkiye-Ukrayna tarihinin ortak yönleri, müşterek noktaları hakkında bildirilerin sunulmasına zemin hazırlamayı hedefliyoruz" diye konuştu. 

Öztürk, sempozyumun iki yıl sonra Ukrayna'da gerçekleştirileceğini, çalışmaların artarak devam etmesini istediklerini vurguladı.

Ukrayna Lviv İvan Franko Milli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Volodımır Melnık ise sempozyumun sonunda iki üniversite arasında iş birliği anlaşması imzalanacağını söyledi. 

Bu anlaşmanın felsefe, tarih, iktisat ve dil alanlarında iyi uzmanların yetişmesine vesile olacağını vurgulayan Melnık, "Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde şu ana kadar araştırılmamış konuların ortaya çıkmasında sempozyumun çok büyük önemi olacak. Eminim ki bundan sonra bizi özellikle tarih konusunda çoklu konular bekliyor" şeklinde konuştu.