AK Parti Samsun Milletvekili Kılıç:

AK Parti Samsun Milletvekili Kılıç:
AK Parti Samsun Milletvekili Kılıç:
- ''2017 Deafolimpik İşitme Engelliler Olimpiyatı Samsun'da yapılacak''

SAMSUN (AA) - Eski Gençlik ve Spor Bakanı ve AK Parti Samsun Miletvekili Suat Kılıç, İşitme Engelier Olimiyatı'nın Samsun'da yapılacağını bildirdi.

Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, 2017 Deafolimpik "İşitme Engelliler Olimpiyat'ının 100'ü aşkın ülkeden yaklaşık 10 bin sporcu ve yöneticinin katılımıyla Samsun'da yapılacağını belirtti.

Olimpiyat organizasyonunun  geçen yıl ekim ayında Samsun'a kazandırıldığına dikkat çeken Kılıç, şöyle devam etti:

'' Dünya 'nın en büyük ikinci spor organizasyonu olan Deafolimpik 2017'nin polemik konusu yapılması Samsun'un ve Türkiye 'nin yararına değildir. 2017 Deafolimpik için Samsun'un spor altyapısı hazır durumdadır. İnşaatı devam edenler dışında yeni tesis ihtiyacı yok denecek kadar azdır.  2011 - 2013 yılları arasında yapılan 8 bin 500 kişilik Yaşar Doğu Spor Salonu, 2 bin 200 kişilik Mustafa Dağıstanlı Spor Salonu, Canik Cimnastik Salonu, Bafra Spor Salonu, Çarşamba Stadı ile ilçelerde inşa edilen çok sayıda antrenman salonu ve sahası ile önceki yıllardan kalan tesisler de  hazır durumdadır. Ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne kazandırdığımız 5 bin 500 yatak kapasiteli öğrenci yurtları ''Oyunlar Köyü'' olarak hizmet vermeye hazır durumdadır. Yeni bir Oyunlar Köyü inşasına gerek bulunmamaktadır.''

Kılıç, 2014 yatırım programında yer alan Samsun Atletizm Stadı'nın da yapılmasıyla kentin 2017 Deafolimpik'e özel hiçbir yeni tesis ihtiyacının kalmayacağını vurguladı.

"Spor Kenti Samsun" rüyasının gerçekleştiğini ifade eden Kılıç, "Yürütülen çalışmalar bütün Samsunlular'ın değer vermesi, emek sahiplerini de hayırla yad etmesi gereken dev bir hamledir. Temennim, Samsun halkının ve spor camiasının 2017 olimpik mirasına sahip çıkması ve tesisleri genç sporcularla yaşatmasıdır" diye belirtti.