"Batı Yakası Hikayesi" Samsunlu sanatseverlerle buluşuyor

"Batı Yakası Hikayesi" Samsunlu sanatseverlerle buluşuyor
"Batı Yakası Hikayesi" Samsunlu sanatseverlerle buluşuyor
SAMSUN (AA) - Samsun Devlet Opera ve Balesi, (SAMDOB) "Batı Yakası Hikayesi" müzikalini sanatseverlerle buluşturuyor.Samsun Devlet Opera ve...

SAMSUN (AA) - Samsun Devlet Opera ve Balesi, (SAMDOB) "Batı Yakası Hikayesi" müzikalini sanatseverlerle buluşturuyor.

Samsun Devlet Opera ve Balesi'nde sahnelenecek iki perdelik  ünlü Broadway müzikali, New York'ta yaşayan Porto Rikolu göçmen gençlerin çetesi "Köpekbalıkları"  ile göçmenlerin varlığından huzursuz olan Amerikalı gençlerin çetesi "Jetler"in çatışmalarını anlatıyor.

1957 yılında sahnelendiği ilk günden bu yana seyircinin büyük ilgisini toplayan ve 1961'de çekilen aynı adlı sinema filmiyle tüm dünyada geniş kitlelerce tanınan müzikal, görkemli sahneleri, dansları ve müzikleriyle Samsun'da ilk kez ekim ayında sahnelendi. 

Müzikalin orkestra şefliğini Tolga Taviş ve Kıvanç Tepe yaparken koro şefliğini ise Mikhaiel Iskrov üstleniyor.

William Shakespeare'in Romeo ve Juliet eserinin modern uyarlaması olarak Arthur Laurents tarafından kaleme alınan müzikal, 20. yüzyılın en önemli müzik adamlarından biri olarak kabul edilen Leonard Bernstein tarafından bestelendi.

1957 yılında Winter Garden Theatre'da sahnelendiği ilk günden bu yana seyircinin büyük ilgisini çeken, Avrupa ve Amerika ülkelerinde turne yapan müzikal, 1961 yılında sinemaya uyarlandı. Müzikal filmlerde devrim niteliğinde olan Batı Yakası Hikayesi, 10 dalda Oscar ödülüne layık görüldü.

Batı Yakası Hikayesi temsili 17 Kasım 2014 Pazartesi akşamı saat 20.00'de Samsun Atatürk  Kültür Merkezi Opera Salonu'nda perdelerini sanatseverlere aralayacak.