Beyaz balonlar otistik çocuklar için uçuruldu

Beyaz balonlar otistik çocuklar için uçuruldu
Beyaz balonlar otistik çocuklar için uçuruldu
- Samsun'da bir okul tarafından yürütülen "Otizmi Dansa Kaldır" projesi kapsamında öğrenciler dans ederek gökyüzüne balon bıraktı

SAMSUN (AA) - Samsun'da otizm konusunda farkındalık oluşturmak için başlatılan "Otizmi Dansa Kaldır" projesi kapsamında öğrenciler dans edip, ellerindeki balonları gökyüzüne bıraktı.

Cumhuriyet Meydanı Bulvar AVM önünde toplanan Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Şahinoğlu Koleji öğretmen ve öğrencileri, üzerinde "Otizmin farkında mıyız" yazılı dövizlerle çeşitli sloganlar attı.

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni Fikriye Yalman, burada yaptığı açıklamada, kendisinin de 18 yaşında bir otistik çocuğa sahip olduğunu söyledi. Hazırladıkları söz konusu projeyle toplumu otizm konusunda bilinçlendirmek istediklerini ifade eden Yalman, otistik çocukların özel olduğunu bu nedenle insanların bu çocuklara sevgiyle bakması gerektiğini söyledi.

Otizm konusunda özellikle lise öğrencilerini hedeflediklerini belirten Yalman, "Öğrencileri bu konuda bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bu etkinliklerimiz yıl boyu sürecek. Amacımız gelecek kuşakların bu konuda farkındalığını arttırmak. Hiçbir şey hayatın ritmini yakalamaya engel değil. Bu yüzden Otizmi Dansa Kaldır Projesi'ni hazırladık." diye konuştu.

Yalman, otizmli çocukların iyi anlaşılması gerektiğini belirterek, "Toplumumuz bu çocuklara gereken ilgi ve sevgiyi göstermeli. Bu çocuklar bizim çocuklarımız. Onları anlamaya çalışmalı. Bunu yaptığınızda onların aslında ne kadar özel olduğunu görüyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından öğrenciler gökyüzüne balon bırakarak dans etti. Öğrenciler daha sonra ellerindeki pankartlarla slogan atarak İstiklal Caddesinde yürüdü.