Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
SAMSUN (AA) -  İbrahim Şahin, "Camilerimizi çocuklarımızın oyun alanları haline getireceğiz. Camileri gençlerin eğleneceği yer haline getireceğiz....

SAMSUN (AA) -  İbrahim Şahin, "Camilerimizi çocuklarımızın oyun alanları haline getireceğiz. Camileri gençlerin eğleneceği yer haline getireceğiz. Çocuklar evinden dışarı çıktığında uğraması gereken yerin camiler olmasını düşünecek" dedi.

Şahin, Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında Samsun İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen "Cami ve Namazla Arınma" temalı programa katıldı.

Atakum Atakent Yeni Cami imam hatibi Erdal Ceylan'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda bir konuşma yapan Vali Şahin, terör saldırılarında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi. 

Ekonomik durumu iyi olan ve köylerde özellikle nüfusun az olduğu yerleşim yerlerine büyük camiler yaptırdığını bu durumu doğru bulmadığını ifade eden Şahin, "İnsanlar büyük camiler yaparak daha çok sevap kazandıklarına inanıyorlar, inşallah düşünceleri doğru çıkar. Ama camileri ne kadar ihtiyaç varsa o kadar yapalım" dedi.

 Günümüzde köy nüfusunun azaldığına buna karşı şehir nüfusunun çoğaldığına dikkat çeken Şahin, şöyle konuştu:

"Ülkemizde yavaş yavaş altında konferans salonu, yemek salonu, oyun salonu, etrafında insanların ihtiyaçlarını giderebilecekleri meydanları olan ve üzerinde çok kişilik camii modelini ve mimarisini hemşehrilerimize ve ülkemize kazandırmamız gerekiyor. Camilerimizi çocuklarımızın oyun alanları haline getireceğiz. Camileri gençlerin eğleneceği yer haline getireceğiz. Çocuklar evinden dışarı çıktığında uğraması gereken yerin camiler olmasını düşünecek. Buralarda çocuklarımıza gofret dağıtalım, çikolata dağıtalım, top verelim. Bu camilerimizde bu etkinlikleri yapmaz isek onlara müsaade etmez isek başka yerlere atari salonlarına ve zararlı gıdalar alacakları yerlere gideceklerdir. Onun için genç olma adayı olan çocuklara ve gençlere mutlak suretle camilerin kapılarını açacağız. Kötü niyetli insanlara fırsat vermemek adına çocuklarımızı daha güvenli mekanlara çekmemiz gerekiyor."

Camilerde vakit namazları sonrası camilerin boşaltıldığını ve ışıkların söndürüldüğünü ifade eden Şahin, "Camilerimizi yatsı namazından sonra değil ama gündüzleri mutlaka açık tutmamız gerekiyor. Bırakın açık olsun, eğer biz böyle bir mantık içerisinde hareket etmez isek çocuklarla bizim aramızdaki bağlar kopuyor. Farkında olmadan gençlerle uzaklaşıyoruz. Camilerimizi çok nezih mekanlar haline getirmemiz gerekiyor. Buralar örnek haline getirilmeli ki camilerin içlerine giren gençler, çocuklar, bizler ve yabancılar oradan çıkmamayı arzulasın veya oradan çıkmak istemesin" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yaz Kur-an kurslarında başarılı olan öğreticilere Vali Şahin ve protokol üyeleri tarafından başarı belgesi verildi.

Programın sonunda Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle düzenlenen kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programa İlkadım Kaymakamı Turan Atlamaz, Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı,  kamu kurum ve kuruluş müdürleri, vaizler, imamlar ve çok sayıda davetli katıldı.