CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Samsun'da

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Samsun'da
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Samsun'da
- "Ben başbakan olursam Türkiye'de 78 milyonu kucaklayacağım. Oy versin vermesin hiçbir ayrım yapmayacağım. Kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun bütün Türkiye'yi kucaklayacağım" - "Merkel geldi, diyorlar ki 'bizi de oraya davet edin'. Adam olsanız zaten sizin talep etmenize gerek yok. Onlar zaten sizi davet ederler. Türkiye'yi kana buladınız siz, kardeşi kardeşe düşman ettiniz. Milleti birbirine selam veremez hale getirdiniz"

SAMSUN (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu , başbakan olması durumunda Türkiye 'de 78 milyonu kucaklayacağını, oy versin vermesin hiçbir ayrım yapmayacağını belirterek, "Kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun bütün Türkiye'yi kucaklayacağım" dedi.

Özel uçakla Samsun Çarşamba Havalimanı'na gelen Kılıçdaroğlu, buradan Çarşamba ilçesine geçti. Tarihi köprüden yürüyerek ilçe meydanına giden Kılıçdaroğlu, seçim otobüsü üzerinden vatandaşlara seslendi.

Türkiye'ye temiz siyaset getirmek istediklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, kendisinin bir derdi olmadığını, ancak çiftçinin, işçinin derdini paylaştığını, sokakta gezen işsiz gençlerin derdini kendine dert edindiğini söyledi.

Ülkede yeni bir dış politika olması gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, vatandaşların sokakta rahat ve özgür gezebilmesi için siyaset yaptığını kaydetti.

Siyasetin, vatandaşın derdinin ne olduğunu düşünmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ben siyasete yeni bir ufuk getirmek istiyorum. Herkesin kimliğine saygı duyarım. Hiç kimsenin kimliğini sorgulamam. Hiç kimse anne babasını seçme özgürlüğüne sahip değil ama herkes annesi ve babasıyla gurur duyar. Hiç kimsenin ibadetin siyasete malzeme etmem. Çünkü benim aldığım ahlak, ibadet Allah için yapılır, siyaset için yapılmaz. Herkese saygı duyuyorum. Herkesin inancına saygı duyuyorum."

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin barışa ve huzura ihtiyacı bulunduğunun altını çizerek, siyasetteki gerginliğin bitmesi gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Nedir bu gerginlik Allah aşkına, niye gerginlik, neden bu kavga? Ben gençken kardeşi kardeşe kırdırırlardı. Aradan geçti 30, 40 yıl, yine kardeş kardeşe kırdırılıyor" ifadelerini kullandı.

"Benim size sözüm. Kılıçdaroğlu sözü. Bu ülkede terörü bitireceğim, bu ülkeye barışı ve huzuru getireceğim. Benim samimiyetimden hiç kimse şüphe etmesin. Ben samimi bir insanım. Neyi düşünüyorsam sizinle paylaşıyorum. Benim gizli kişisel bir ajandam yok" diyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Asgari ücreti bin 500 lira yapacağız. Taşeron işçiliği kaldıracağız. Sendikası olsun, asgari ücrete mahkum olmasın. Dedik ki üniversiteye giden çocuklarımızın yurt sorununu çözeceğiz. Dediler ki 'Parayı nereden bulacaksın, kaynağı nereden bulacaksın?' 27,5 buçuk yıl devlette çalıştığımı düşünmediler. Bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır, Türkiye'de bunu en iyi bilen 10 kişi ise 10 kişiden biri benim. 27,5 yılımı verdim. O açıdan söylüyorum. Türkiye'de sorunları en iyi tespit eden parti CHP'dir. O açıdan bize güvenin. Biz size güveniyoruz, inanıyoruz. İnşallah 1 Kasım'da, Çarşamba yeni bir tarih yazacak."

Oy versin vermesin herkese kucak açacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Sizden istediğim bir şeyi sakın unutmayın, Davutoğlu saray için çalışır, Kılıçdaroğlu halk için çalışır" dedi.

- "Gençleri başımın tacı yapacağım"

Kılıçdaroğlu, daha sonra Tekkeköy ilçesine geçti. Burada da ilçe meydanında vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, Türkiye'de huzur olması gerektiğini vurguladı.

Başbakan olursa herkesi kucaklayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Ben başbakan olursam, Türkiye'de 78 milyonu kucaklayacağım. Oy versin vermesin hiçbir ayrım yapmayacağım. Kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun bütün Türkiye'yi kucaklayacağım. Bu ülkedeki bütün sorunları da çözmeye talibim. Gencecik çocuklarımız işsiz. Her 4 üniversite mezunundan birisi işsiz. Yazık değil mi bu çocuklara. Onların çocukları işsiz değil, sizin çocuklarınız işsiz. Onların dertleri yok, köşeyi döndüler. Benim derdim var, benim derdim nedir? Temiz siyaseti getirmek, düzgün, ahlaklı siyaseti getirmek. Sizden topladığım her kuruş verginin size vermeyi namuslu görev kabul ediyorum. Ben siyaseti köşeyi dönme aracı olarak görmüyorum. Siyaset halka hizmettir. Ben siyaseti yandaşım köşeyi dönsün diye görmüyorum, öyle düşünmüyorum. Türkiye zenginleşecek. Türkiye'nin saygınlığı olacak."

- "Ben saraydan yetki istemiyorum"

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretine de değinen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Merkel geldi, diyorlar ki 'bizi de oraya davet edin'. Adam olsanız zaten sizin talep etmenize gerek yok. Onlar zaten sizi davet ederler. Türkiye'yi kana buladınız siz, kardeşi kardeşe düşman ettiniz. Milleti birbirine selam veremez hale getirdiniz. Size sözüm söz, bu ülkede gerginliği bitireceğim. Bu ülkede herkes birbirine 'merhaba' diyecek. Gençlerin önünü açacağım. Gençler bu ülkenin geleceğidir, bizim umudumuzdur. Eğer bir toplum kendi gençliğine önem vermiyorsa, o toplumun geleceği yoktur. Bir ağacın filizleri olmazsa o ağaç olmaz. Bizim toplumumuzun filizleri gençlerimizdir. Gençleri potansiyel suçlu olarak görüyorlar. Hiçbir gencimizi potansiyel suçlu olarak görmeyeceğim. Gençleri nerede yaşarlarsa yaşasınlar, başımın tacı yapacağım."

Verdiği bütün sözlerin arkasında olduğunu yineleyen Kılıçdaroğlu, "Başbakanlığa bağlı Şehitler ve Gaziler Yüksek Kurulu'nu kuracağız. Şehit yakınları ve gaziler, bir milletvekili hangi sağlık hakkından yararlanıyorsa aynısından yararlanacak. Şehitlere bizim vefa borcumuz var. Onlar canlarıyla, bedenleriyle mücadele ettiler. Bu toplum onları baş tacı etmek zorunda. Bunları yapmam için yetkiyi siz vereceksiniz. Ben saraydan yetki istemiyorum. Benim sarayla bir ilgim yok. Benim bin odalı köşklerle de ilgim yok. 1 Kasım'da sandığa gideceğiz. Tekkeköy tarih yazacak" diye konuştu.

Konuşmasının ardından ilçeden ayrılan Kılıçdaroğlu'na yol kenarında meyve satan esnaf, incir ikram etti.