"Engellilere halk otobüsleri ücretsiz olacak"

"Engellilere halk otobüsleri ücretsiz olacak"
"Engellilere halk otobüsleri ücretsiz olacak"
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Önalan: - "Devlet olarak halk otobüslerinin ücretini karşılayacağız. Bu anlamda engelli ve yaşlımız, halk otobüslerinde bu sıkıntıları bundan sonra yaşamayacak inşallah. En yakın zamanda yönetmelik çıkıyor. Şu anda herkesten görüşler alınıyor"

SAMSUN (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, engellilerin sorunlarını çözmeyi hedeflediklerini belirterek, "Devlet olarak halk otobüslerinin ücretini karşılayacağız. Bu anlamda engelli ve yaşlımız, halk otobüslerinde bu sıkıntıları bundan sonra yaşamayacak inşallah. En yakın zamanda yönetmelik çıkıyor. Şu anda herkesten görüşler alınıyor" dedi.

Önalan, Türkiye Beyazay Derneği Samsun Şubesince "15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü" dolayısıyla İlkadım ilçesi Acem Tekkesi'nde düzenlenen programa katıldı.

"Toplumun engelliye bakışı" ve "engellinin toplumdaki sıkıntıları" konusunda çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Önalan, engellilerin kurumlardaki sıkıntıları ve yaşam alanında kısıtlamalardan kaynaklı sorunlarına, sivil toplum örgütleriyle konuşarak çözümler üretmeye çalıştıklarını söyledi. 

Türkiye'nin, engellilerin yaşam standardının artırılmasına yönelik kanunlar çıkarılması konusunda dünyada sayılı ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Önalan, şöyle konuştu:

"En son geçtiğimiz yıl Engelliler Kanunu'nu güncelledik. BM ihtiyari protokolü imzaladık. Engelli hakları konusunda dünyada en iyi kanunları olan ülkelerden biriyiz. Uygulamalardaki sıkıntımız, temelde toplumun engelliye bakış açısından kaynaklı. Memurundan idarecilerine, siyasetçilerine kadar engelliye bakış açısı değişmediği için bu problemleri yaşıyoruz. Bunun için farkındalık çalışmalarını artırmaya gayret ediyoruz. Engellinin derdini, sıkıntısı anlatmaya çalışıyoruz."

Toplumda fırsat eşitliğinin önemini vurgulayan Önalan, "Bir görme engelli, sınıfa gittiği zaman , materyalini hazırlarsanız diğer arkadaşları gibi oturup ders çalışır. Ortopedik engelli o sınıfta tekerlekli sandalyesiyle girebilirse, fırsat eşitliğine kavuşmuş olur. Bizler bu konuda yasal çalışmaları yaptık. Artık uygulamada belediyeler ve kamu kurumları çalışacaklar, üzerlerine düşeni tamamlayacaklar" dedi.

 - "Halk otobüsleri engellilere ücretsiz olacak"

Halk otobüslerinde engellilerin yaşadığı sorunları çözmeyi hedeflediklerini belirten Önalan, "Devlet olarak halk otobüslerinin ücretini karşılayacağız. Bu anlamda engelli ve yaşlımız, halk otobüslerinde bu sıkıntıları bundan sonra yaşamayacak inşallah. En yakın zamanda yönetmelik çıkıyor. Şu anda herkesten görüşler alınıyor. Yakın zamanda çıkacak. Engellimiz artık halk otobüslerine daha da rahat binecek" bilgisini verdi.

Engelliler için erişebilirliğin önemine işaret eden Önalan, şunları kaydetti:

"Siz erişebilirseniz işe gidebilirsiniz. Erişebilirseniz sinemaya, AVM'ye gidebilirsiniz. Erişebilirseniz parkta oynarsınız, dünyanın tadını çıkarırsınız, özgürleşirsiniz. Özellikle Beyaz Baston Günü'nde bunu anlatmaya çalışıyoruz. Görmeyen bastonuyla sokakları gezebilmeli, tekerlekli sandalyedeki insan bununla, ortopedik engelli bastonuyla gezebilmeli. Yani şehri herkese göre planlamalıyız. Yani evrensel tasarım dediğimiz şey olmalı" ifadelerini kullandı.

- Evde Bakım Projesi

Türkiye'de 2007'ye kadar evde bakım hizmeti uygulamasının bulunmadığını hatırlatan Önalan, şu anda 470 binin üzerinde kişinin bundan yararlandığını bildirdi.

Bunun çok ciddi bir rakam olduğunu dile getiren Önalan, "Asgari ücret kadar destek veriliyor. Bunlar güzel şeyler. Bu yeter mi? Yetmez. Ama bu da gelişmeyle, sivil toplum kuruluşlarıyla olur. Toplum ne kadar katılırsa, sorunu çözmede o kadar başarılı oluruz" şeklinde konuştu.

 - " İş bulan engelli artık tatile de gitmek istiyor"

 Son yıllarda yaşam standartları yükselen engellilerin, önceliklerini değiştirdiğini söyleyen Önalan, şu görüşlerini paylaştı:

"Bireylere göre değişiyor ama örneğin, engelli arkadaşımızın öncesinde iş kaygısı oluyor, işe giriyor, daha sonra işe adaptasyon sıkıntıları yaşıyor. Kendini her geçen gün güncelliyor. Adaptasyonunu sağlıyor. Diğer taraftan diyor ki 'Paramı biriktiriyorum, tatile gitmem gerekiyor.' Çalışan arkadaşların artık tatil yapabileceği ortamların oluşturulması lazım. Sahil tarafındaki oteller, hızlıca engelliye uygun hale getirilmeli. Bir engelli tek başına Bodrum'da herhangi tatil köyü ya da otele gittiği zaman rahat rahat o hizmeti almalı. Kanunlar o konuda yeterli. Yönetmelikler çıktı. Bu anlamda oteller de düzenlenecek. Engelli tatilini de yapmalı. Demek ki standartlarımız her geçen gün değişiyor. Bakış açımız değişiyor."