Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç:
- "Diktatör' diyorlar. İnsan bunu söylerken biraz utanır. Şöyle bir geçmişe bakar. Yahu sizin bundan daha 20 sene önce, özgürlük diye demokrasi diye ortaya koyduğunuzun içerisinde, bu ülkemizin evlatlarına, vatandaşlarına okuma hakkı vermediniz" - "Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi, bizim için aslında bir insan hakları evrensel beyannamesidir"

SAMSUN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, "Diktatör' diyorlar. İnsan bunu söylerken biraz utanır. Şöyle bir geçmişe bakar. Yahu sizin bundan daha 20 sene önce, özgürlük diye demokrasi diye ortaya koyduğunuzun içerisinde, bu ülkemizin evlatlarına, vatandaşlarına okuma hakkı vermediniz" dedi.

Kılıç, Mavi Işıklar Eğitim, Dinlenme ve ?Rehabilitasyon Merkezi Kampı'nda düzenlenen yemekte, STK temsilcileri ile bir araya geldi.

Gündeme dair açıklamalarda bulunan Bakan Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti'nin en üst makamında olan, milletin oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a yönelik bazıları tarafından bir takım sıfat yakıştırmaları yapıldığını söyledi.

"Bu sıfatları yakıştırmaya çalışanlar ve onun arkasındaki zihniyet, çok uzak değil, 15-20 sene öncesini düşünsün" diyen Bakan Kılıç, şöyle konuştu:

"Diktatör' diyorlar. İnsan bunu söylerken biraz utanır. Şöyle bir geçmişe bakar. Yahu sizin bundan daha 20 sene önce, özgürlük diye demokrasi diye ortaya koyduğunuzun içerisinde, bu ülkemizin evlatlarına, vatandaşlarına okuma hakkı vermediniz. Üniversite kapılarından geri çevirttirdiniz. Siz hangi özgürlüklerden bahsediyorsunuz. Siz hangi demokrasiden bahsediyorsunuz. Sizin o zaman yaptığınız zulmün adı zulümdü. Ama biz ne dedik 'biz her zaman dik duracağız ama diklenmeyeceğiz'. Cumhurbaşkanımız dile getirdi, 'toplumun içerisinde böyle bir ayrışma yok, birbirine karşı böyle bir tahammülsüzlük asla yok'. Elhamdülillah, şu anda bütün ülke vatandaşlarımız, bütün evlatlarımız hür şekilde istedikleri gibi gidip eğitimlerini alabiliyorlar."

- "Eşrefi mahlukat merkezli bir siyaset ve bir anlayışla yürüyoruz"

"Başı açık, başı kapalı" diye bir ayrımı asla yapmadıklarını vurgulayan Bakan Kılıç, "Hiçbir zaman bu ayrımdan yol yürümedik. Hep dedik ki insan merkezli, eşrefi mahlukat merkezli bir siyaset ve bir anlayışla yürüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Dedesi eski CHP Samsun milletvekili İlyas Kılıç'ın 20 yıla yakın milletvekilliği yaptığını anımsatan Kılıç, şöyle devam etti:

" Cumhuriyet Halk Partisi 'nde milletvekili idi. Ama kapısına gelen hiçbir vatandaşı, hiçbir millet evladını kapısından çevirmedi, kucağını açtı. Elinden ne geliyorsa yapmaya çalıştı. O partidensin, bu partidensin, böyle şeyler konuşulmazdı onun yanında, buna asla izin vermedi. Milletin gönlüne girmek, hayır duası ile hatırlanmak... Bizim amacımız bu. Bu kadar basit. Ama bugün farklı şekildeki zihniyetlerle yola çıkanlar, farklı şekilde ırklar yaratmaya çalışanlara bu millet asla gönlünü açmayacak ve onlara gereken cevabı da her zaman verecek." 

AK Parti'nin her zaman demokrasinin ve insan haklarının savunucusu olduğunu dile getiren Bakan Kılıç, "Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi, bizim için aslında bir insan hakları evrensel beyannamesidir. Bu kadar da açık ve seçik olarak söylüyorum" diye konuştu.

Alınları ve yürekleri ak bir şekilde yollarına devam edeceklerini aktaran Bakan Kılıç şunları kaydetti:

"Değerlerimizi ve inançlarımızı her zaman savunacağız. Geçmişimizle ilgili olarak bazıları olumsuz şeyler söyleyerek, dil uzatıyorlar. Ama bizim geçmişimizde, bizim ecdadımızı kucaklamak var. Bizim ecdadımızda İspanya'dan kovulan Yahudileri kabul etmek var, onlara kucak açmak var. Dolayısıyla bundan da gurur duyuyoruz."